Saroz Körfezi Ostrakod (Crustacea) faunası
The Ostracoda (Crustacea) fauna of the Saroz Bay
  1. Tez No: 83174
  2. Yazar: S. NERDİN KUBANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER GÜLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Saroz Körfezi Ostrakoda (Crustasea) Faunası. Bu çalışma için materyal, 1998 ilkbahar ve 1998 sonbaharı arasında 23 İstasyondan toplanmıştır. Toplanan materyal değerlendirildi ve tanımlandı. Bu çalışmaya göre 17 familyaya ait ve 32 genusa mensup, 70 tür tanımlandı. Bu 70 tür aşağıda verilmiştir: Polycopa reticulata, Pofycopa parareticulaia, Polycopa frequens, Polycopa demulderi, Pofycopa sp, Cyiherella alvearium, Cyiherella vandenboldi, CythereUa vulgata, Bairdia mediterranea, Bairdia conformis, Neonesidea crasenticlavula, Leptocythere aff castanea, Leptocythere multipunctata, Leptocythere sp., Calistoçythere adriatica, Calistocythere üttoraüs, Cytheridea neapolitana, Cyprideis torosa, Pontocythere elongata, Pontocyihere turbida, Neoçytherideis fasciata, Bosquatina carineUa, Acantocythereis hiystrix, Carinocythereis carinata, Carinocythereis antiquta, Carinocythereis rhombica, Costa punctatissima, Costa edwardsii, Hiltermankythere turbida, Pterigocythereis jonesi, Henryhowella sarsii, Echinocythereis laücarina, Echinocythereis keyseri, Aurila oblanga, Aurila convexa, Aurila aff maculosa, Aurila prasina, Aurila sp., Cythereis pofygonata, Urocythereis neopolitana, Urocythereis distinguende, Cytheretta adriatica, Loxoconcha napoüana, Loxoconcha ovulata, Loxoconcha tumida, Loxoconcha stelüfera, Loxoconcha rhomboidea, Loxoconcha punctatella, Paracyiheridea paralüa, Semicytherura diafora, Semicytherura ruggieri, Semicytherura inversa, Semicytherura aff. İnversa, Semicytherura mediterranea, Semicytherura rara, Semicytherura sp., Cytherepteron latum, Cytherepteron alatum, Cytherepteron punctatum, Xestoleberis dispar, Xestoleberis communis, Xestoleberis plana, Xestoleberis margaritopsis, Bythocythere turgida, Paradoxostoma rarum, Paradoxostoma smile, Sclerechilus contortus, Pontocypris acuminata, Propontocypris prifera, Propontocypris dispar. Bu çalışma ile Saros Körfezi güncel ostrakot faunası'mn tanımlanması ile ilgili ilk adımlar atılmıştır. 70 türün, 23 türü Türkiye ostrakot faunası için yeni kayıttır. Diğer türler, Türkiye ostrakot faunası için eskiden kayıt edildiğinden, bu türlerin Türkiye denizlerindeki, bilinen dağılımıda çalışma içerisinde verilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Ostracoda (Crustacea) fauna of the Saros Bay. The material for this research was obtained from 23 stations between spring 1998 and autumn 1998. Obtained material, was evaluated and identified. According to this study, 70 species were determined belonging to 17 family and 32 genera. These 70 species are given bellow: Polycopa reticulata, Polycopa parareticulata, Polycopa frequens, Polycopa demulderi, Polycopa sp, Cytherella alvearium, Cytherella vandenboldi, Cyiherella vulgata, Bairdia mediterranean Bairdia conformis, Neonesidea crasenticlavula, Leptocythere aff castanea, Leptocythere multipunctata, Leptocyihere sp., Calistocythere adriatica, Calistocythere littoratis, Cytheridea neapolitana, Cyprideis torosa, Pontocythere elongata, Pontocythere turbida, Neocytherideis fasciata, Bosquatina carinella, Acantocythereis hiystrix, Carinocythereis carinata, Carinocythereis antiquta, Carinocythereis rhombica, Costa punctatissima, Costa edwardsii, Hiltermanicyihere turbida, Pterigocythereis jonesi, Henryhowella sarsii, Echinocythereis laticarina, Echinocythereis keyseri, Aurila oblanga, Aurila convexa, Aurila aff maculosa, Aurila prasina, Aurila sp., Cythereis polygonata, Urocythereis neapolitana, Urocythereis distinguende, Cytheretta adriatica, Loxoconcha napoliana, Loxoconcha ovulata, Loxoconcha tumida, Loxoconcha stellifera, Loxoconcha rhomboidea, Loxoconcha punctateUa, Paracytheridea parallia, Semicytherura diafora, Semicytherura ruggieri, Semicytherura inversa, Semicytherura aff Inversa, Semicytherura medtterranea, Semicytherura rara, Semicytherura sp., Cytherepteron latum, Cytherepteron alatum, Cytherepteron punctatum, Xestoleberis dispar, Xestoleberis communis, Xestoleberis plana, Xestoleberis margaritopsis, Byihocythere turgida, Paradoxostoma rarum, Paradoxostoma smile, Sclerechilus contortus, Pontocypris acuminata, Propontocypris prifera, Propontocypris dispar. First steps for identification of recent ostracoda fauna of the Saroz bay were taken, by this study. 23 species of 70 species are new records for the ostracoda fauna of Turkey. Since other determined species were recorded previously for the ostracoda fauna of Turkey, known distribution of these species in seas of Turkey were given in this study.