Multiplicative calculus and its applications
Çarpımsal analiz ve uygulamaları
  1. Tez No: 256828
  2. Yazar: ALİ ÖZYAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MISIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çarpımsal Analiz, Newton ve Lipchitz'in yaratmış olduğu klasik analizden farklı olup, bilim ve mühendislikteki birçokproblemin matematiksel çözümüne farklı bir bakış açısı sunmaktadır.Bu tez çalışmasında çarpımsal analizin temel kavramları ortaya konulmuş ve bazı uygulama alanlarıörnekler ile açıklanmıştır. Bunların yanında çarpımsal diferansiyel denklemler ve uygulamaları ile bazı çarpımsalsayısal yaklaşımlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Multiplicative calculus is considerably different from the ordinary calculus created by Newton and Lipchitz andit provides a different perspective as a mathematical tool for many applications in science and engineering.The main concepts of multiplicative calculus are exhibited in this thesis and some application areasof multiplicative calculus are explained by considering some examples. Moreover multiplicative differentialequations with some applications and some multiplicative approximations are given within this thesis.