Jeolojik ölçümlerin OpenGL ile modellenmesi
Modeling of geological measurements with OpenGL
- Tez No: 252667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK CANBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, OpenGL ve C Sharp programlama dili kullanılarak üç boyutlu mağaramodellemesi gerçeklenmistir. Mağara ölçümü sırasında her istasyonda çekilenfotoğraflar çesitli islemlerden geçirildikten sonra programa verilmekte; bu verilerprogram içerisinde birlestirilerek mağaranın katı modeli olusturulmaktadır.Kullanıcı program yardımı ile olusturulan katı modelin içerisinde veyaçevresinde gezinebilmekte, modelin yapısı hakkında fikir sahibi olurken üzerindeuzunluk ve hacim ölçümleri yapabilmektedir.OpenCave olarak adlandırılan program diğer haritalama programlarından farklıolarak kesit detaylarını fotoğraflardan aldığı için çok daha gerçekçi modellerolusturabilmekte, kullanıcıya mağara içerisinde geziniyormus duygusunuverebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3D cave modeling using OpenGL and C Sharp, which is a part ofMicrosoft .Net Framework, is implemented. After the prior taken photographs of a cavemeasurement are migrated with different types of operations, obtained data is given tothe software. In the program, taken data is combined for creating solid cave model.User can look around or look in of a created solid model by using this program.Additionally, while holding a view of the model structure, user can measure lengths andvolume.The program, which is called as OpenCave, can create more realistic modelsinstead of other mapping softwares, because section details are taken from photographs.By this way, user can feel like walking around the inner space of a cave.