Asit mavi 193 ve asit oranj 95 boyarmaddelerinin bazı kil mineralleri üzerine adsorpsiyonu
Adsorption of acid blue 193 and acid orange 95 dyestuffs onto some clay minerals
- Tez No: 252668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Boyarmaddeler tekstil, gıda, plastik ve kâğıt gibi pek çok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, bu tür endüstrilerin atık sularında çeşitli sentetik boyarmaddeler yer almaktadır. Pek çok sentetik boya zehirlidir ve sulardan uzaklaştırılması gerekir. Adsorpsiyon boyarmaddelerin atık sulardan giderimi için en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir.Bu çalışmada üç farklı doğal kil minerali ile Asit Mavi 193 ve Asit Oranj 95 boyarmaddelerinin sulu çözeltiden adsorpsiyonu incelenmiştir. Kil minerali olarak, Eskişehir bölgesinden sepiyolit, Balıkesir bölgesinden zeolit ve Uşak bölgesinden bentonit kullanılmıştır. Adsorpsiyon için uygun çözelti pH değeri ve denge süresi belirlenmiş, ayrıca sıcaklığın etkisi incelenmiştir. İzoterm verileri Langmuir ve Freundlich izotermlerine göre, kinetik veriler Yalancı Birinci Derece ve Yalancı İkinci Derece modellerine göre analiz edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre Asit Mavi 193 ve Asit Oranj 95 adsorpsiyonu için en uygun pH değerinin 2 civarında olduğu ve denge süresinin 1 saat olduğu belirlenmiştir. İzoterm verileri Freundlich izotermine uymaktadır. Kinetik veriler ise en iyi Yalancı İkinci Derece modeli ile temsil edilmektedir.Bentonit çalışılan her iki boyarmadde için sepiyolit ve zeolitten daha yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Dyestuffs are widely used in many industries such as textile, food, plastics and paper. Therefore, various kind of synthetic dyestuffs appear in the effluents of wastewater in these industries. Many synthetic dyes are toxic and must be removed from wastewater. The adsorption is one of the methods that has been widely used for removel of dyestuffs from wastewater.In this study, adsorption of Acid Blue 193 and Acid Orange 95 from aqueous solution by three different natural clay minerals was investigated. Sepiolite from Eskişehir, zeolite from Balıkesir and bentonite from Uşak were used as clay minerals. The pH value of solution and equilibrium time of adsorption was determined; in addition, the effect of temperature onto adsorption was investigated. The isotherm data were analysed using Langmuir and Freundlich isotherms. The kinetic data were analysed using Pseudo-first-order and pseudo-second-order kinetic models.Results show that a pH value of around 2 and equilibrium time of 1 hour are favourable for the adsorption of Acid Blue 193 and Acid Orange 95. The isotherm data fit well with the Freundlich equation. The kinetic data could be well described by Pseudo-second-order kinetic model.The bentonite has higher adsorption capacity for both dyestuffs then sepiolite and zeolite.