Aile hekimliğine başvuran 18-49 yaş arası evli kadınların aile planlaması hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
An evaluation on the knowledge, attitude and behavior of married women aged 18-49 admitted to family practice about family planning
- Tez No: 867223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Aile planlaması temel sağlık hizmetlerinin bir parçasıdır. Çalışmamızda, sağlık hizmeti verdiğimiz toplumda doğurganlık çağındaki evli kadınların aile planlaması hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek, kontrasepsiyon yöntemi kullanım durumları ve yöntem seçimlerine etki eden faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışma 01.12.2023-31.01.2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine ve Karabük Merkez'de yer alan Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-49 yaş arası evli kadınlar ile gerçekleştirildi. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleri, doğurganlık özellikleri ve aile planlaması hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarıyla ilgili 48 sorudan oluşan bir anket uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Family planning is a part of primary health care. The aim of our study was to evaluate the level of knowledge about family planning of married women of childbearing age within the community to which we provide health care services and to analyze the utilization of contraceptive methods and the factors influencing their decision-making process. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted on married women aged 18-49 years who were admitted to the Family Practice Outpatient Clinic of Karabük University Training and Research Hospital and Family Health Centers in Karabük between 01.12.2023-31.01.2024. Participants were administered a questionnaire consisting of 48 questions about their socio-demographic characteristics, fertility characteristics, and knowledge, attitudes, and behaviors on family planning.