Kadınlarımızın yasal tahliyeye başvurmak zorunda kalışlarının nedenleri
The Calises of application for pregnancy termination in our women
- Tez No: 25278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Araştırma, Gazi Üniversitesi Gazi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine yasal tahliye amacıyla başvuran kadınların üzerinde, bu kadınların neden bu işleme başvurduklarını saptamak için tanımlayıcı olarak yapılmış tır. Araştırmada veriler, soru kağıdı uygulanarak toplanmıştır'. Gazi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine' yasal tahliye için başvuran 100 kişiye hazırlanan soru kağıdı araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Elde edilen verilen bilgisayar kullanılarak değerleri dirilmiştir. Değerlendirilmede sayı ve yüzdelik hesapları ve ki-kare önemlilik testleri kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, kadınların çocuk sayısının çok olması ve/veya çocuğunun küçük olması nedeniyle yasal tahliyeye başvurduğu ortaya çıkmıştır. Kadınların aile plan laması yöntemleri kullandıkları ancak bu yöntemlerin etkin yöntemler olmadığı görülmüştür. Yukarıdaki sonuçlar ve diğer sonuçlar gözönüne alınarak gerekli önerilerde bulunulmuştur. 30
Özet (Çeviri)
THF CAUSFS OF APPL t CATION FOR PRFBNANCY TERMINATION IN OUR WOMFN SUMMARY; This study has been performed in Ohstetrics and 6yneco3oqy Outpatient Clinics of Basi University Hospital, among patients applyinrj far preqnancy termination by Karman aspiration to define the causes for choosing this method» The data in this study is collected by application of a questionairre form» The prepared questionairre is applied by the investiqator to l&® subjects asking for pregnancy termination. The data obtained -ans evaluated by using a computer» For the evaluations number and percentage calculations and X * test have» hppn used. As a result, it is shown that, women apply for preqnancy termination because of having multiple children and/or a small child. It has also been shown that women have been using contraceptive methods that are not effective. Considering the results mentioned-, necessary suggestions have been given.