Alünit-potasyum klorür karışımı termal bozunma ürününün sulu çözeltilerden boya ve fosfat gideriminde kullanılabilirliği
The usability of the thermal decomposition product of alunite-potassium chloride mixture for removal of dye and phosphate from aqueous solutions
  1. Tez No: 252903
  2. Yazar: İLKNUR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden RM49 boyar maddesi ve fosfat iyonlarının giderimi için uygun bir adsorban geliştirilmesi ve optimum adsorpsiyon koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle alünit ve alünit-KCl karışımının farklı sıcaklıklarda kalsine edilmesiyle farklı adsorbanlar hazırlanarak, her birinin boyar madde ve fosfat adsorpsiyon yetenekleri incelenmiştir. Her iki adsorbat için de en yüksek giderim verimi alünit-KCl karışımının 600 oC'de kalsine edilmesi ile hazırlanan termal bozunma ürünü ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a proper adsorbent for the removal of RB49 dye and phosphate ions from aqueous solutions and to determine the optimum adsorption conditions. The individual adsorption capacities of alunite and the alunite-KCl mixture that calcined at different temperatures for the dye and phosphate have been firstly investigated. The maximum removal yields for both adsorbates were obtained with the thermal decomposition product of alunite-KCl mixture prepared by calcination at 600 °C.