Sınırlandırılmış bir alan içerisinde hareket takibi
Following a moving object in a bounded area
- Tez No: 252931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı bir sunum esnasında kullanılan ve dünya çapında kullanıcı kitlesi bulunan teleprompter cihazının kullanım özelliklerini artırmaktır. Amacımız teleprompter kullanıcısına rahat hareket etme imkânı vermektir. Halen kullanılmakta olan teleprompter cihazları sunumu gerçekleştiren kişinin hareket kabiliyetini sınırlamaktadır. Temel yaklaşımımız sunucunun alan üzerindeki yerini bulup, cihaz ekranını sunucuya doğru döndürmektir.Sunucunum haraketlerini analiz edebilmek için bir kamera kullandık. Bu kameranın çektiği görüntüleri analiz ederek sunucunun sunumunu gerçekleştirdiği alan üzerinedeki bulunduğu noktayı tespit ettik. Bir sonraki işlem olarak sunucunun bulunduğu nokta ile teleprompter'ın bulunduğu nokta arasında bir bağlantı kurduk. Bu bağlantıya gore teleprompter'ın ekranını sunucuya doğru döndürdük. Böylelikle sunucu, ekranı kolaylıkla görebilmekte ve ekran üzerindeki yazıları kolaylıkla okuyabilmektedir.Geliştiridiğimiz yazılım iki ana modülden oluşmaktadır. Birinci modül sunucunun hareketini analiz eder ve sunucunun bulunduğu nokta ile teleprompter'ın bulunduğu nokta arasındaki açıyı hesaplar. Daha sonra bu açı bilgisini ikinci modüle gönderir ve ikinci modül de bu açı bilgisine gore teleprompter'ın davranışlarının simülasyonunu gerçekleştirir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to improve the usage of a device called teleprompter which is used worldwide for all kinds of presentations. Our purpose is to give a free motion capability to the presenter who uses the teleprompter. Current usage of this device restricts the motion capability of the presenters. The fundamental approach is to detect the presenter?s location and turning the screen of the prompter to the presenter.We use a camera to capture the motion of the presenter. Then we analyze these images captured by the camera and we detect the exact point of the presenter on the area where s/he realizes her/his speech. After we detect the exact point of the presenter, we establish a connection between the presenter and the teleprompter. Then, we turn the teleprompter?s screen to the presenter. So the presenter could easily see and read the article displayed over the teleprompter?s screen.The software we developed has two main modules. First module analyzes the presenter?s motion and it calculates the angle between the exact point of the teleprompter and the exact point of the presenter. Then it sends this angle?s information to the second module which simulates the teleprompter?s behavior.