Earthquake hazard and risk assessment for Turkey
Türkiye'nin deprem tehlike ve riskinin belirlenmesi
- Tez No: 252990
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Sismik risk analizi, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yardımı ile depreme bağlı şehir planlama ve sismik güçlendirme uygulamalarında öncelikli bölgelerin belirlenmesinde yararlı bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır. Sismik risk analizinin temel girdileri, bölgesel bina envanteri, sismik tehlike, ve hasargörebilirlik analizidir.Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Birinci amaç, ulusal deprem tehlike çalışmasının yeni üretilen NGA yer hareketi tahmin modellerini kullanılarak güncellenmesi ve eski modeller kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılatırılmasını içermektedir. İkinci amaç ise şiddet bazlı olasılıksal yer hareketine dayalı olarak sismik riskin belirlenmesidir. Giovinazzi ve Lagomarsino (2005)'nun Makrosismik yaklaşımı kullanılarak iki farklı hasargörebilirlik modeli ile her bir hasar seviyesi için tahmini bina hasar dağılımları elde edilmiştir. Kullanılan hasargörebilirlik eğrileri aynı zamanda gözlemlerden elde edilen deprem hasar bilgileri ile karşılaştırılmış ve uyumlu ilişki gözlemlenmiştir.Tahmini bina hasar dağılımının belirlenmesinin yanı sıra yaralanma dağılımları da literatürde yer alan üç farklı yöntem ile tahmin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, deprem kayıplarının değerlendirilmesinde kullanılmıştır.Deprem sigortası amaçlı sigorta modellerinin geliştirilmesinde ve zorunlu deprem sigorta primlerinin belirlenmesinde kullanılmak üzere, üç farklı bina yenileme maliyet oranı kullanılarak, deprem kaynaklı yıllık ortalama kayıp (AAL) ve olası en büyük kayıp oranları (PMLR) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Using a GIS-environment to present the results, seismic risk analysis is considered as a helpful tool to support the decision making for planning and prioritizing seismic retrofit intervention programs at large scale. The main ingredients of seismic risk analysis consist of seismic hazard, regional inventory of buildings and vulnerability analysis.There are two main objectives of this thesis. The first objective is the assessment of the national earthquake hazard based on the next generation attenuation (NGA) ground motion prediction models and comparisons of the results with the previous models. The second objective is an evaluation of seismic risk based on a probabilistic intensity ground motion prediction for Turkey. According to the macroseismic approach of Giovinazzi and Lagomarsino (2005), two alternative vulnerability models have been used to estimate building damage. The vulnerability and ductility indices for Turkey have been taken from the study of Giovinazzi (2005). These two vulnerability models have been compared with the observed earthquake damage database. A good agreement between curves has been clearly observed. In additional to the building damage, casualty estimations based on three different methods for each return period and for each vulnerability model have been presented to evaluate the earthquake loss.Using three different models of building replacement costs, an average annual loss (AAL) and probable maximum loss ratio (PMLR) due to regional earthquake hazard have been provided to form a basis for the improvement of the parametric insurance model and determination of premium rates for compulsory earthquake insurance in Turkey.