İş güçlüğü ve iş değiştirme niyeti ilişkişi: Konaklama işletmelerinde kadın çalışanlar üzerine bir araştırma
The relation between job difficulty and intention of employment change: A study on the women employees in the hospitality businesses
- Tez No: 253046
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki konaklama işletmelerinde istihdam edilen kadın çalışanların işgüçlüklerini tespit ederek bu güçlüklerin işgören devir hızına etkisi olup olmadığını araştırmaktadır. Türkiye'deki beş yıldızlı otel işletmelerindeki kadın çalışanların işgören devir hızının ve işgören devrine etki eden iş güçlüklerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla İstanbul'daki beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan kadın çalışanlara anket uygulanmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılarak, İstanbul'daki 43 beş yıldızlı otel işletmesinden 23 tanesindeki 111 kişi ?kadın çalışanlara? anket uygulanmış ve bir dizi araştırma sorusuna yanıt aranmıştır.Otel işletmelerinde kadın çalışanların iş güçlükleri ve iş değiştirme niyeti ilişkisi konulu bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır Birinci bölümde tarihsel süreç içerisinde dünya ve Türkiye'de kadınların işgücüne katılımıyla ilgili bilgi ve günümüz çalışma yaşamında kadın işgücünün çalışma biçimleri verilmiştir. Buna ek olarak çalışma hayatında kadına yönelik yaklaşımları belirlemiş ve kadınların istihdamını etkileyen faktörleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise iş güçlüğü kavramının tanımı yapılarak, kapsamı belirtilmiştir. Ayrıca iş bırakma tanımlanmış, hem bireyden hem de işletmeden kaynaklanan iş bırakma nedenleri açıklanmış ve iş bırakmanın sonuçları ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde turizm endüstrisi hakkında genel bilgiler ile otel işletmelerinin turizm endüstrisindeki yeri ve önemine ilişkin bilgiler verilmiş, otel işletmelerinin özellikleri sıralanmıştır ve otel işletmelerinde kadınların istihdamı anlatılmıştır. Dördüncü bölüm ise İstanbul ilinde beş yıldızlı otellerde kadın çalışanlara yapılan anketin sonuçlarını içermektedir. Bu araştırmadan elde edilen veriler ışığında bireysel, fiziksel, zihinsel, örgütsel ve yönetsel bakımlardan iş güçlüğü teşkil eden unsurlar ve bu unsurların işgören devir hızı ile bağlantısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the job difficulties have an effect on the personnel turnover by defining the job difficulties of the women employed in the hospitality businesses. It is the research of the women employees? intention of employment change and their job difficulties affecting the personnel turnover in the five starred hotel businesses. To this end, a survey has been applied to the women who work for the five starred hotel businesses in Istanbul. Using survey method in the study, surveys have been applied to the 111 people ?women employees? in the 23 five starred hotel businesses over 43 five starred hotel businesses in Istanbul and the answers for a series of research questions have been tried to be found out:This study the topic of which is about the relationship between the job difficulties of the women employees in the hotel industry and the intention of employment change consists of four chapters in total. In the first chapter, the knowledge about the women?s participation to the workforce in the world and Turkey during the historical period and the working styles of the women workforce nowadays are presented. In addition to these, it defines the approaches to the women in the working life and the factors which affect the employment of the women are introduced. In the second chapter, job difficulty is defined and its coverage is pointed out. Furthermore, to quit a job is defined and the reasons of quiting a job which have its source both from the individual and the business are explained and the results of the quiting job are presented. In the third chapter, general knowledge about the hotel industry and the knowledge about the importance and the position of hotel businesses in tourism industry are provided and the specialities of the hotel businesses are enumerated. Moreover, the employment of the women in hotel businesses is presented. The fourth chapter includes the results of the survey which has applied to the women employees in the five starred hotel businesses. By the help of the data gained in this study, the connection between the individual, physical, mental, organizational and managerial factors which constitute job difficulty and the personnel turnover are presented.