Girişimcilik-KOBİ ilişkisi bağlamında banka kredilerinin girişimcilik (KOBİ) sektörü üzerindeki etkileri
The effects of bank loan on enterprise (KOBİ) sector regarding enterprise-KOBİ correlation
  1. Tez No: 253083
  2. Yazar: MUSTAFA BEYBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde girişimcilerin payı hızla artmaktadır. Girişimci deyince de aklımıza KOBİ'ler (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) gelmektedir. KOBİ iki yüz elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu yirmi beş milyon Türk Lirasını aşmayan mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimleri ifade eder. Ülkemizde KOBİ'ler imalat sanayinde faaliyet gösteren firmaların % 99.63'ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle ülkemizin diğer ülke ekonomileri ile rekabet gücünde KOBİ'ler önemli rol oynamaktadırlar.KOBİ'lerin ülke ekonomimiz için bu kadar önemli olmalarına rağmen son zamanlara kadar KOBİ'ler bankacılık kredilerinden yeteri kadar yararlanamamışlardır. Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon, krizler ve bunlara bağlı yüksek finansman maliyetleri KOBİ'leri önemli ölçüde zayıflatmıştır.Son zamanlarda KOBİ'lerin ülke ekonomisine katkıları daha iyi şekilde anlaşılmış ve gerek kamu kaynaklı gerekse özel sektör kaynaklı birçok kredi KOBİ'lerin ayakları altına serilmiştir.Bankaların elinde bulunan likidite fazlalığı kredi için KOBİ'leri cazibe merkezi haline getirmiştir. Bankalar gerekli teminat ve kefaletlerini aldıktan sonra KOBİ'lere çok farklı ürün ve hizmetler sunmaya başlamışlardır.Anahtar Kelimeler : 1-)KOBİ2-)Finans3-)Banka4-)Kredi
Özet (Çeviri)
In the economics of the countries which have been developing, the sharing of enterpreneur has increased quickly. When we say enterpreneur, we firsty think about KOBI ( a small business is independently owned and operated with a small number of employees and relatively low volume of sales). KOBI?s are volumes which employ under 250 people in a year, whose yearly net sales proceeds or financial statements don?t exceed 5 million turkish liras anda re classified micro business, small business and medium business. In our country KOBI?s build up 99.63 percent of the firms which work at the production industry. Therefore, KOBI?s are so important about the competition power of our country with the other countries.Although KOBI?s are important for the economy of our country, KOBI?s haven?t benefited enough from the bank loons. Inflation, economic crisis and high funding cost dramatically cause KOBI?s to get poor.Nowaday, the contribution of KOBI?s for the economy of country understood and KOBI?s have the opportunities of many public and private loons.The excess liqiudity of banks have made KOBI?s the magnet for credits. After banks got necessary colleteral and boils, banks began present many different goods and services for KOBI?s.Key words : 1-)KOBI2-)Finance3-)Bank4-)Credit