Sezai Karakoç ve diriliş düşüncesi
Sezai Karakoç and revival thought
  1. Tez No: 253093
  2. Yazar: KADİR ANALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AZİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Cumhuriyet Dönemi'nin en önemli şair ve düşünürlerinden olan Sezai Karakoç, Türk-İslam düşüncesi etrafında eser vermiş çok yönlü biridir. Onun adıyla özdeşleşen ?Diriliş? düşüncesi geri kalmış İslam ülkelerine, kurtuluş için sunulmuş, medeniyet merkezli bir içeriğe sahip, çözüm sistematiğidir.Çalışmamız, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Sezai Karakoç'un kısa bir yaşam öyküsü, eserleri, sanat anlayışı ve onu etkileyen şahsiyetler hakkında kısa bilgiler verilmektedir. Birinci bölümde Sezai Karakoç'un Diriliş tezine dayanarak oluşturan etkenler, ikinci bölümde ise Diriliş düşüncesi, tüm yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç who is one of the most important poets and philosophers of the Republic period wrote a lot of master pieces around the subject of Turkish-Islam thought. Revival which is equated with his name is a solution way that is civilization centered to the islam countries that are undeveloped.Our work includes two parts of which one part is introduction. In introduction part, a short summary of his life, his works, his art perceptiveness, and personalities that impressed him are given.In the first part the factors that are made according to his revival thought and in the second part his revival thougt are studied.