Çağdaş Türk resminde bir ifade biçimi olarak soyut anlayışın mekâna etkisi
The effect of abstractive perception on space as a way of expression in contemporary Turkish painting
- Tez No: 668329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YURTTADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
“Çağdaş Türk Resminde Bir İfade Biçimi Olarak Soyut Anlayışın Mekâna Etkisi”konulu yüksek lisans tezi çalışması kapsamında; Çağdaş Türk Resminde bir ifade biçimi olarak soyut anlayışın mekâna etkisi var mıdır? sorusuna cevap aranmıştır. İlkel toplumlardan günümüze değin geçen süreçte sanatta sadeleştirme, yalınlaştırma kaygısının var olduğu bilinmektedir. Çağdaş Türk resminde geleneksel mekân algısının yerini soyut mekânların alması tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada amaç; resim sanatında mekânın giderek değişmesi ve zamanla ortadan kalkarak soyut kavramına erişmesinin nedenselliği ile felsefi, teknik ve estetik açıdan değerlendirilmesi bağlamında soyut sanatın başlangıcından günümüze kadar geçen süreç içerisinde mekân üzerinde oluşturduğu etkilerden yola çıkarak, Çağdaş Türk resim sanatının gelmiş olduğu noktaya açıklık getirmektir. Analiz; Çağdaş Türk resminde Adem Genç, Adnan Çoker, Adnan Turani, Ahmet Dalkıran, Alaybey Karoğlu, Devrim Erbil, Hasan Pekmezci ve Zafer Gençaydın' a ait eserlerden mekâna ait soyut etkilerin görüldüğü, incelenmek üzere seçilen örneklerle ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada, genel tarama modeli esas alınmış, nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Nitel verileri elde edebilmek için araştırmada“literatür araştırma teknikleri”yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın resim tarihi literatürüne katkı sağlaması ve bu yolla alan araştırmacılarına yeni bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Resim sanatında yeniliklerin yolunu açarak farklı anlayışların denenmesini sağlayan soyutlama anlayışının Türk resminde mekâna etkisinin görüldüğü eserler ile bu eserleri yaratan sanatçıların irdelenmesi ve yapılan değerlendirmelerin bir başlık altında toplanmasının oldukça önem arz ettiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of his master's thesis on“The Effect of Abstract Understanding on Space as a Form of Expression in Contemporary Turkish Painting”Is there an Effect of Abstract Conception on Space as a Form of Expression in Contemporary Turkish Painting? The answer to the question was sought It is known that there is a concern of simplification and simplification in art in the period from primitive societies to the present. The replacement of traditional space perception with abstract spaces in contemporary Turkish painting art is the subject of this thesis. Purpose of the research; It is to clarify the point that Contemporary Turkish painting art has come in this context, based on the effects of abstract art on the space from the beginning to the present. Analysis; In contemporary Turkish painting, the abstract effects of the works of Adem Genç, Adnan Çoker, Adnan Turani, Ahmet Dalkıran, Alaybey Karoğlu, Devrim Erbil, Hasan Pekmezci and Zafer Gençaydın are limited to examples selected for examination. In the research, general scanning model was based on, qualitative research methods and techniques were used. The method of“literature research techniques”was used in the research process in order to obtain qualitative data. This research is aimed to contribute to the history of painting literature and by this way to create a new resource for field researchers. It is thought that it is very important to examine the works that have the effect of the abstraction understanding, which enables the experimentation of different understandings by paving the way for innovations in the art of painting, on the space in Turkish painting, and the artists who created these works and collecting the evaluations under one title.