The effects of humanistic activities on the affective domain of the learners in English language classes
İngilizce dersinde hümanistik aktivitelerin öğrencilerin duyusal alanına etkileri
- Tez No: 253116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUL KASIM VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma İngilizce dersinde hümanistik aktivitelerin öğrencilerinin duyusal etki alanına etkisini bulmayı amaçlayan bir Aksiyon araştırmasıdır. Bu çalışmada Hümanistik aktiviteler uygulanmıştır çünkü bu aktiviteler öğrencilerin sınıf ortamında duygularını, hayat tecrübelerini, ilgi alanlarını ve hatıralarını birbirleriyle paylaşabilmelerine fırsat vermektedir. Bu çalışma Rize Anadolu Öğretmen Lisesi'nde altı haftalık bir süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu süre esnasında İngilizce dersinde haftada iki saat hümanistik aktiviteler uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda öğrencilerin bu araştırmada kullanılan aktivitelerle ilgili görüşlerini almak için bir anket uygulanmıştır. Ayrıca, öğretmen her bir aktiviteden sonra öğrencilerin hümanistik aktivitelere karşı tutumlarını kendi bakış açısıyla yansıtmak için günlük tutmuştur. Anket ve günlük sonuçları, hümanistik aktivitelerin öğrencilerin duyuşsal etki alanlarına hitap etmekte etkili olarak düşünülebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an action research which aims to find out the effects of humanistic activities on students? affective domain in English language classes. Humanistic activities were applied in this study because these activities allow students to share their feelings, experiences, interests, and memories with each other in the classroom. The research was carried out in Rize Anatolian Teachers? Training High School and it took six weeks. During that period, humanistic activities were applied two hours in a week in English language class. At the end of the study, a questionnaire was administered to the students to elicit their opinions about the humanistic activities. Also, the teacher kept a teaching journal after each activity to reflect the students? attitudes towards the humanistic activities from her point of view. The results from the questionnaire and the journal show that humanistic activities can be considered effective to address the affective domains of the learners in this study.