Maddi duran varlıkların Türkiye muhasebe standartları kapsamında değerlemesi ve bilanço karına etkisine yönelik bir uygulama
Evaluation of property, plant and equipment in the coverage of Turkish accounting standards and application about effect of balance sheet profit
- Tez No: 253122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN USUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, maddi duran varlıkların değerlendirilmesinde Türkiye Muhasebe Standartlarının kullanımı sonucu bilançolarda oluşan farklılıklar ortaya konmaktadır. Çalışma kapsamında maddi duran varlıklara ilişkin uluslararası muhasebe standartları incelenerek gerekli muhasebe kayıtları yapılmıştır. Uygulama şirketinin muhasebe verileri kullanılarak değer düşüklüğüne uğrayan maddi duran varlıklar belirlenmiştir. Bu maddi duran varlıkların değer düşüklüğü uygulaması ile amortisman paylarının ve vergi durumlarının nasıl etkilendiği tespit edilmektedir.Sonuç olarak maddi duran varlıkların uğradığı değer düşüklüklerinin, amortisman paylarını ve vergi hesaplamalarını etkilendiği ve bilanço karını azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the evaluation result of property, plant and equipment with using Turkish Accounting Standards which differences is manifestation in the balance-sheet. In this coverage has been examined International Accounting Standards relevant to property, plant and equipment and made needed accounting records. Impairment of assets is determined with using accounting data of application company. This relevant to impairment of property, plant and equipment has been identified how affected damping shares and tax situation.Consequently impairment of property, plant and equipment has affected to damping shares and tax calculations and reduce the balance-sheet profits have been identified.