Magical realism in contemporary novels Beloved and Wise Children feminist reading
Çağdaş romanlarda büyülü gerçekçilik Beloved ve Wise Children feminist okuma
- Tez No: 723407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, Morrison'ın Beloved ve Carter'ın Wise Children adlı iki romanı incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, bu iki romanı büyülü gerçekçilik ve feminizm ışığında incelemeye odaklanmaktadır. Tez, romanların yazıldığı dönemi, yazılmalarının asıl amacını ve bu edebi eserlerin okuyucular üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Birinci bölüm, modern bir edebi tür olarak büyülü gerçekçiliğin katılımını içerir. Büyülü gerçekçiliğin özelliklerinin çevrenin gelişimine nasıl önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ve okuyucuların duyguları üzerinde derin bir etkiye sahip olmasının yanı sıra. Ayrıca büyülü feminizmi ve feminist yaklaşımla ilişkisini açıklar. İkinci ve üçüncü bölümler, büyülü gerçekçilik unsurlarının yardımıyla iki romanın yakın bir feminist okumasından oluşuyor. İkinci bölüm, Beloved'ın okuyucular için kadınların kölelikte devam eden ıstırabını ve beyaz adamın siyah kadınlara karşı egemenliğini nasıl vurguladığını anlatıyor. Ve Wise Children üçüncü bölümde meşruiyet ve ataerkillik konusunu nasıl açıklıyor. Ayrıca İngiliz toplumunda sosyal sınıfların kadınları nasıl etkilediği. Ayrıca bu bölümler, büyülü gerçekçiliğin sadece onlara büyülü bir dokunuş vermek için seçilen iki romanda var olmadığını, aynı zamanda feminizmin en önemli kavramı olan ataerkil toplumu tanımlamada önemli ve büyük bir rol oynadığını göstermektedir. Tezin bulguları, büyülü gerçekçilik ve feminizmin bir metinde bir arada bulunmaya ne kadar uygun olduğunu göstermekle birlikte, o dönemde kadınların sadece Afrika kökenli Amerikalılarda ve Britanya toplumunda değil, fiziksel ve psikolojik sıkıntılarla da karşılaştıklarını göstermektedir. Bunu bir referans tablosu takip eder.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze two novels Morrison's Beloved and Carter's Wise Children. This thesis focuses on examining these two novels in the light of magical realism and feminism. The thesis explores the period in which the novels were written, the main purpose behind their writing, and the effect of these literary works on readers. The first chapter contains the participation of magical realism as a modern literary genre. As well as how the features of magical realism contribute significantly to the development of the environment and have a profound influence on the emotions of readers. In addition, it explains magical feminism and how it related to the feminist approach. Chapters two and three consist of a close feminist reading of the two novels with the help of magical realism elements. Chapter two expresses how Beloved emphasizes for the readers the continued suffering of women in slavery and the dominance of the white man against the black women. And how Wise Children in chapter three explains the issue of legitimacy and patriarchy. In addition, how social classes affect women in British society. Moreover, these chapters show that magical realism does not merely exist in the two novels that have been chosen to give them a magical touch but also plays an important and major role to identify the most important concept of feminism which is the patriarchal society. The findings of the thesis show how magical realism and feminism are perfectly suitable to be together in a text as well indicate that women faced physical as well as psychological afflictions not only in the African Americans and in the Britain society at that time. This is followed by a table of references.