The concept of rememory within magical realism and gothic in Toni Morrison's Beloved and Song of Solomon
Morrison'ın Sevgili ve Süleyman'ın Şarkısı adlı romanında sihirli gerçekçilik ve gotik işlevler ekseninde yeniden hatırlama kavramı
- Tez No: 675886
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, edebiyattaki yeniden hatırlama konseptini ve bunun Toni Morrison'ın Süleyman'ın Şarkısı ve Sevgili romanları üzerindeki göstergelerini analiz etmektedir. Yazarın amacı, Amerika'daki siyahların gerçekçi tasvirini savunmaktır. Toni Morrison gerçek olayları, insanları ve doğaüstü karakterleri ve anormal durumları göstermektedir. Amerikan mirasının resimleri olarak düşünülen mantıklı hikayeler ile Afrika kültüründen gelen doğaüstü olayları birbirine bağlayan yazar, Afrikalı Amerikalıların gerçek resimlerini farklı bir bakış açısıyla yansıtmaktadır. Tezin amacı, Morrison'un Sevgili ve Süleyman'ın Şarkısı adlı iki romanında yeniden hatırlama kavramını sihirli gerçekçilik ve gotik işlevler ekseninde incelemektir. Tez, büyülü gerçekçilik ve gotik bağlamında yeniden hatırlamayı iki roman arasındaki karşılaştırmaya odaklanacaktır. Tezin ilk bölümünde yeniden hatırlamanın tanımı incelenmiştir. Sonra, postkolonyalizmin arka planında, büyülü gerçekçilik ve gotik tarihi incelenecektir. İkinci bölümde, ezilenlerin tarihi anlatılarak siyasi arka plan ve beyaz sistemin kontrolü altında kölelik irdelenmektedir. Üçüncü bölüm, Toni Morrison romanlarındaki gotik ve büyülü gerçekçiliği yan yana getirerek acı dolu bir geçmişin etkilerine ve anılarına dikkat çekerken, aynı zamanda bu tür anıların baskıcı bir toplumda güçlü ve kültürel siyahi kimliği oluşturmak ve geçmişteki yaraları iyileştirmek için muhafaza edilmesinin gerekliliğine odaklanmaktadır. Son olarak, bu tez, Morrison'ın iki romanında yeniden hatırlama konseptini nasıl ve neden kullandığını açıklamaktadır ve büyülü gerçekçilik ve gotik unsurları aracılığıyla, Afrikalı-Amerikalıların yalnızca gerçekçi değil, aynı zamanda fantastik olan gerçekliğinin keşfedildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the concept of rememory in literature and its indications on Toni Morrison's novels Song of Solomon and Beloved. The author's goal is to stand for the realistic portrayal of the blacks in America. Toni Morrison illustrates the real incidents, people, spectres, supernatural characters and abnormal situations. Connecting reasonable stories which are thought as the pictures of her American legacy and supernatural incidents which come from her African culture, the author reflects the real pictures of African Americans from different points of view. The aim of the thesis is to analyze rememory concepts within the functions of magical realism and gothic in Morrison's two novels Beloved and Song of Solomon. The thesis will focus on a comparison between the two novels in terms of rememory through magical realism and gothic. In the first part of the thesis, the definition of rememory is explored. Then, through the theory of postcolonialism, the history of magical realism and gothic are explained. In the second part, the journey of the oppressed history of slavery is scrutinized under the control of the white system. The third part draws attention to the impacts and memories of a painful past by juxtaposing the gothic and magical realism in Toni Morrison's novels, Beloved and Song of Solomon, and focuses on the requirement of keeping these kinds of memories to provide a powerful and cultural black identity in a repressive society, and to heal the past. Finally, this thesis focuses on how and why Morrison uses rememory in her two important works and through magical realism and gothic elements, the reality of African-Americans which is both realistic and fantastic is explored.