Ortaöğretim öğrencilerinin internet kullanım düzeyi: Adapazarı örneği
The level of internet usage of students in high schools in Adapazarı
  1. Tez No: 253209
  2. Yazar: HİLAL SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma Sakarya ili Adapazarı merkez ilçesindeki ortaöğretim öğrencilerinin internet kullanım düzeyini belirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırma verileri anket formları ile elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Sakarya ili Adapazarı merkez ilçesinde bulunan 10 ortaöğretim kurumunda öğrenim görmekte olan 300 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmanın verilerinin analizinde SPSS 15 paket programı kullanılmış olup frekans, yüzde, anova ve t testi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir;Araştırmaya katılan öğrencilerin okudukları okul türü ile internet kullanımları arasında anlamlı fark bulunmuş, anadolu lisesinde okuyan öğrencilerin diğer liselerde okuyan öğrencilerden daha yüksek olduğu görülmüştür.Araştırmaya katılan öğrencilerden erkek öğrencilerin internet kullanım düzeyi, kız öğrencilerden daha yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıf düzeyi ile internet kullanımları arasında anlamlı fark bulunmuş,11. sınıf öğrencilerinin internet kullanım düzeyinin 9 ve 10. sınıftaki öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Anne ve babanın eğitim durumu ile öğrencilerin internet kullanımı arasında anlamlı fark bulunmuş, anne ve babanın eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin internet kullanımlarının da arttığı görülmüştür. Öğrencilerin evlerinde bilgisayar ve internet bağlantısı olması onların internet kulanım düzeyini olumlu etkilemektedir. Okulda internet bağlantısı olması öğrencilerin internet kullanımını olumlu etkilerken, okulda bilgisayar olması ile öğrencilerin internet kullanımı arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin interneti en çok iletişim amaçlı kullanım düzeyi yüksekken, araştırma ve bilgi edinme amaçlı kullanım düzeyinin ise düşük olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This search is made for the aim of determination of students? level of internet usage in Sakarya, Adapazarı.The data of the research is obtained from questionnaires the subjects of this research are 300 students, from 10 schools in districts of Sakarya, AdapazarıSPSS 15 programme including frequency, anova, independent t test analysis techniques are used in analyzing of search data.The findings of the research are as follows;It?s clear from the research that there is a close relationship between the type of school and the level of internet usage. Also, the level of the students? internet usage in Anatolian high school is higher than that of the students in other high schools. Furthermore male students? level of internet usage is higher than the level of female ones.Besides, the class level affects the level of internet usage. Moreover, the level of the students in 11th class is higher than that of the students in 9th class and 10th class. It is also found that there is a strong relationship between parents? level of education and the students? internet usage. It can be understood from the results of research, level of education increases, the more students? tendency of use internet increases.Another results of the search is that, their level of internet usage is also affected positively by having an internet connection at home. Whereas internet connection in school affects the usage of internet positively, it isn?t found that there isn?t any relationship between having a computer at school and students? internet usage.It?s pointed out in this research that while students use internet mostly as a means of communication, the level of using internet as a means of searching and getting information is very low.