Türkiye'de Türk dili için yapılan etimoloji çalışmaları bibliyografyası
Bibliography of etymological studies conducted for Turkish language in Turkey
- Tez No: 253210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KIRBAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Etimoloji diğer bir ifadeyle köken bilim, bir sözcüğün ya da sözcük öğesinin kökenini, aslını, ne zaman dile girdiğini, ne gibi değişiklikler geçirdiğini inceleyen bilim dalıdır. Etimoloji, Birçok araştırmacının ilgisini çeken bir konu olmuştur. Tezimizin giriş bölümünde etimoloji hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Etimolojik araştırmaların başladığı ilk çalışmalardan bugüne değin kısım kısım bilgiler verilmiştir. Etimoloji ile ilgili yabancı ve Türk araştırmacıların yaptıkları çalışmalar kısaca anlatılmıştır.Köken bilgisi alanında yapılan çalışmaların büyük bir kısmı büyük bir özen ve titizlikle yapılmıştır. Birçok kaynak ve mecmualardan derlediğimiz bu çalışma, etimoloji ya da köken bilgisi alanında çalışma yapacak olan araştırmacılarımızın elinin altında bulundurulması gereken bir kaynak niteliğinde olmuştur.Bu çalışmada köken bilgisi alanında yapılan çalışmaların bibliyografyası sistematik bir şekilde düzene konulmuştur. Bu çalışmamızda bir araştırmacının etimoloji ile ilgili yazısının veya eserinin bibliyografyası açık, anlaşılır bir şekilde yazılmış ve bu alanda çalışma yapacak olan araştırmacıların incelediklerinde kolayca anlayabilecekleri nitelikte hazırlanmıştır. Tezimizin sonuna, bu çalışmaları yapan araştırmacıların, etimolojisi yapılan kelimelerin ve eklerin dizinlerinin de bulunduğu birer dizin bölümü eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Etymology is the scientific branch which explores the root and origin of a word or a word phrase, when it was first uttered and what kinds of changes it has gone through. Etymology has always been a subject attracting the attention of many researchers. In the introduction part of our thesis, wider information has been given about etymology. Partial information has been given since the start of etymological studies. The studies related to etymology conducted by foreign and Turkish researches have been explained in brief.A wide range of the studies in the field of etymology has been conducted meticulously. This study which we have collected from various resources and journals can be a resource required to be held by the researchers of etymology.In this study, bibliography of the studies conducted in the field of etymology has been organized in a systematic manner. In this bibliographic study, a bibliography of a writing related to the etymology has been organized in a manner that it is written clearly and can be understood easily by the researchers to make surveys in this field. An index of the researchers who have conducted these surveys, the words and additions which have been studied etymologically has been added to the end of our thesis.