Gümüşler (Niğde) jeolojisi ve petrografisi
- Tez No: 25321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Çalışma alanı, Niğde ilinin yaklaşık Kuzey doğusunda, yeralan Gümüşler yöresinde yaklaşık 140 km ilk alam kapsamaktadır. Çalışma bölgenin 1/25,000 ölçekli Jeoloji haritasının yapımı ve arazide mostra veren birimlerinden sistematik olarak numune alımı şeklinde başlatılmış daha sonra laboratuvarda kayaç el örneklerinin 1nce-kes1t yapımı yapılan 1nce-kesitlerin polarizan mikroskopta, mineralojik, petrografik incelemeler şeklinde sürdürülmüştür. Büroda gerekli çizimler, diyagramlar oluşturulmuş ve sonuçta Yüksek Lisans tezi olarak bu rapor hazırlanmıştır. inceleme alanında Mesozoylk (üst kretase) Mermer, gnays + şist + kuvarsit, Gabro ile bu birimlere Intrüzyon yapan Granodiyorit ve damar kayaçları, Senozoylk olarak. Pliyosen yaşlı tüf tespit edilmiştir. inceleme alanında en eski birim, temeli oluşturan metamorflk kütledir. Sırasıyla mermer, gnays, $1st, Kuvarsit olarak sıralanır. Mikroskop çalışması sonucu mermerlerin çoğunluğunun saf karbonnatlardan oluştuğu daha az bir kısmının ise kuvars ve muskovit g1b1 silikat karışımı gösterdiği gözlenmiştir. Mermerlerle ardalanmalar sunan bazen mermerler içinde bulunan Gnays + $1st + Kuvarsit olarak adlandırılır. Metomorfik birimler ise arazi ve mikroskop gözlemlerimize göre killi pelitik, pelitik kayaçlar, safsilisli kumtaşı ve volkano sedimanterlerin metamorfizması sonucu olduğu kanısına varılmıştır. Gabrolk özellik taşıyan kayaçlar 1se bazı yerlerde amfibolitözelliği taşıdığı gözlenmektedir. Bütün bu kayaçlar Granodiyorit ve buna bağlı damar kayaçları tarafından kesilmiştir. Bu birimlerin üzerine diskordan olarak pliyosen yaşlı tüfler gelmiştir. Metamorfik magmatik kökenli birimlerin, aynı yönlü deformasyon kuvvetleri altında kaldığı yapılan gül diyagramları sonucu tespit edilmiştir. Çalışma alanında Ekonomik olarak ömrünü tamamlamış bir çok cevherleşmesinin yanında zuhurlarına yeni bir çok cevher rastlanmış fakat ekonomik olmadığı için işletme yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY The study ar&a, wlch 1s located at the 5 km east of N1gde province, within an are of 140 km", between the Gümüşler and Uckaynarli villages. The first Investigations have been started with geological mapping of the area 1n 1/25.000 scale and with systematic sampling and fallowed by preparation and examination of the thin section of the rock samples under the polarizing microscope to describe the m1neralog1cal and petrographlcal properties. Then, drawings and diagrams have been prepared and finally the dissertation have been completed. The Hthologles differentiated 1n this area ar& Mesozolc aged (Upper Cretaceous) marble, gneiss, schist, quartzlte, where gabbro and granodlorlte were Intruded to these units. The upper most part consists of Pliocene aged tufts.. The oldest unit 1n the study area 1s the metamorphlc basement which comprising marble, gneiss, schist and quartzlte. The examinations under mlkroscope Indicates that the metharnorphlc unit Is composed mainly of limestone and the silicate mixture of quartzlte and muscoutle was also examined. The metamorphlc units, Identified as Gneiss, Schist, and Quartzlte generally Indicates a succeslon with marbles, and locally Interbanded with marbles, and they were generated from the metamorphlsm of clayey pell1t.1c, pellltic rocks, sandstone with pure silice, and volcano-sedimentary rocks,89 The rocks having gabbroic properties locally indicate amfibol i tic property, which were intrusived by granadiorite and its vein-type rocks. The unconf ormabl y overlying unit is Pliocene aged tuffs. According to the rose diagrams, metamorphic or magrnatic units have been affected by the deformation in the same direction. In the ar&a under investiaat ion, old mineralizations, pi fvluusly mined, liave been observed as we I I as other mineralizations which have not been mined yet, due to uneconomic results.