Üretim işletmelerinde kullanılan muhasebe paket programlarının yönetim muhasebesi açısından yeterliliklerinin analizi
In manufacturing business efficiency of accounting packet programmes in terms of management accountant
  1. Tez No: 253250
  2. Yazar: YILDIZ YORULDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda, tüm dünyada, hemen hemen her alanda çok büyük gelişmeler ve ilerlemeler yaşanmaktadır. İşletmeler de bu büyük değişimden her alanda etkilenmektedir. Yönetim politikalarında ve iş yapma şekillerinde büyük değişiklikler yaşanmaktadır. İşletmeler gibi muhasebe bilimi de bu büyük değişimden etkilenmektedir. Her gün yeni bir uygulama hayatımıza girmektedir.Günümüzde İşletmelerde bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile bilgisayarlı muhasebe sistemleri geniş kullanıcılara yayılmıştır. Ve bu sayede muhasebe paket programlarının sayısı artmıştır. Bunun yanı sıra programların kalitesinde de önemli ilerlemeler olmuşturBu çalışmada üretim işletmelerinin kullanmakta oldukları muhasebe paket programların yönetim muhasebesi açısından verimliliği analiz edilmiştir. Bunun için öncelikle muhasebe ve yönetim muhasebesi ile piyasadaki paket programlar hakkında birçok kütüphanede ve elektronik veri tabanlarında kitap, tez, makale araştırması yapılmıştır.Bu çalışmanın amacı paket programların yönetim muhasebesi açısından verimliliğini ortaya koymaktır. Bu nedenle çalışmanın hedefleri şöyle ifade edilebilir;a) İşletmelerin kullandıkları paket programlardan ne derece yararlanabildikleri,b) Paket programların yönetim muhasebesi açısından ne derece verimli olduğu,c) işletmelerin paket programlardan elde ettikleri verilerin nitelik yönünden analizi.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm muhasebe bilimi hakkında genel bilgi vermektedir. Muhasebe bilgi sistemi ve yönetim bilgi sistemini açıklamaktadır. İkinci bölüm yönetim muhasebesi ve uygulamaları hakkında genel bilgi içermektedir. Üçüncü bölümde bilgisayarlar, işletmede uygulanış şekilleri ve paket programlar hakkında genel bilgi verilmektedir. Son bölümde çalışmanın amacına uygun olarak yapılan araştırma sonuçlarına yer verilmiştir.Yukarıdaki hedeflere ulaşabilmek için özellikle üretim işletmelerinin üst düzey mali ve idari yöneticileri ile anket çalışması yapılmıştır. Bu anketler SPSS.10 programı ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan sonuçlara göre işletmelerde kullanılan paket programlar yönetim muhasebesi açısından yetersiz kalmaktadır. Muhasebe Paket Programları, Yönetim Muhasebesi, Bilgisayarlı Muhasebe
Özet (Çeviri)
In recent years countless significant changing is occured at the every research area in all world. The business is influenced from the big change in every field. Big changes is occurring in managerial policies and the ways of business. Also accounting science is influenced from this big change like business. Every day a new application come into our life.In present day, the computer accounting systems has expanded to wide area with growing up the using of computer in business. And owing to this number of accounting packet programmes has increased. Therewithal significant advancements has happened in the quality of programmes.In this work productivity of accounting packet programs that used from management of production has been dealed aspect of management accounting. Therefore a widely research has been carryed out on packet programmes about accounting and management accounting in market from alot of books, thesis and articles in several library and data bases.Aim of this work is to show the productivity of packet programmes in wiev of management accounting. Aim of this work can be explained as;a) How do the managements benefit their packet programmes,b) How much useful are packet programmes for management accounting,c) Analyse of obtained data from packet programmes aspect of qulity for manegementsThis study is composed of four parts. First, gives a common knowledge about accounting and system of accounting info and system of management info is explained. Second, contains a common knowledge about management accounting and its applications. Third part includes a common knowledge about computers, way of their applications in business and packet programmes. İn last part result of research done as suitable to aim of this study, handled.To achieve the mentioned aims the study of survey has been carried out especially to senior administrator of finansal and administrative of business. This surveys interpreted using anlyse with SPSS.10. according to result of this research packet programmes using at business is deficient for management accounting.