Gazilere yönelik Amerika Birleşik Devletleri-Türkiye karşılaştırmalı sosyal politika uygulamaları
Comparative social policy applications for veterans between United States of America and Turkiye
  1. Tez No: 253252
  2. Yazar: YUNUS KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Savaş ve terör olayları, günümüzde birçok askerin ve hatta sivil vatandaşların ölümüne ya da maluliyetine sebep olmaktadır. ?Sosyal Devlet? özelliğine sahip olan devletler, şehitlere, gazilere ve bu kişilerin ailelerine yönelik çeşitli ?Sosyal Politikalar? ile mağdur vatandaşlarının maddi, manevi, tıbbi ve psiko-sosyal sorunlarını gidermeye çalışmaktadırlar.Bu tez, Türkiye'de gazilere yönelik yeni bir sosyal model oluşturulması amacıyla yazılmıştır.Bu tezin yazılmasındaki yöntem; Türkiye'de ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde uygulanmakta olan sosyal politikaların araştırıldıktan sonra karşılaştırılarak iki ülke arasındaki farklı uygulamaların birbirine olan artı ve eksilerinin tespit edilmesi şeklindedir. Karşılaştırma yapılan ülkenin ABD olmasının sebebi, ABD'nin dünya üzerinde en çok gazi mevcuduna sahip olan ülke olmasıdır. 2008 Şubat ayı itibariyle toplam 23.816.000 gaziye sahip bu ülke, gazilere yönelik en geniş kapsamlı sosyal politika enstrümanlarını uygulamaktadır.Çalışma sonucunda Türkiye'de temel olarak; gazilere ve onların ailelerine yönelik çalışma yapan kurumun (İller İdaresi Genel Müdürlüğü) yetersiz olduğu, gazilerle ilgili hukuki dayanağın temelini teşkil eden mevzuatın çok parça parça ve dağınık olduğu ve gazilere yönelik eğitim ve mesleki rehabilitasyon konusunda yeterli politikaların olmadığı sonuçlarına varılmıştır. Tüm bu sosyal politikaların esas amacı, gazilerin ve ailelerinin devlete olan bağımlılığını ve güvenini sağlamlaştırmaktır. Böylece gelecek nesillerin de yeri ve zamanı geldiğinde aynı fedakarlığı göstermeleri sağlanacaktır. Aksi durum düşünüldüğünde, güvenliğin ve toplum içindeki huzurun zafiyete uğrayacağı öngörülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
War and terror events, at times, have caused both lots of soldiers and civils? dying or make them handiccaped/veteran. States with Social States Policies, are working to solve lots of problems which are medical, psycho-social, moral and material. Also these states are producing policies that are about veterans? families.This thesis? objective is to make a social model for veterans in Turkiye.The method used in this study, first of all the social policies that are being used in United States of America (USA) and Turkiye are analysed and compared with each other, then determined that which has positive or negative aspects. Why we chosed the USA is that USA has the most veteran population. Acording to 2008? figures USA has totally 23.816.000 veterans and performs the most comprehensive instruments of social policies.End of the study, basically in Turkiye, The institute that have been working about veterans and their families is assumed not to be enough, and legal framework about veterans is not consistent and intact. Also, policies that aim at vetarans? education and occupational rehabilitation is thought to be inadequate. The main object of these studies is to harden loyalty and trust of veterans and their families to State. With doing this, future generation will be encouraged to make sacrifice and do same thing. Given opposite thought, it is foreseen that security and peace in the community will aggravate.