Yerel sosyal politikalar çerçevesinde madde bağımlısı gençlerin sosyal rehabilitasyonu (Karapürçek İlçesi Sosyal Rehabilitasyon Merkezi projesi)
In the framework of local social politics social rehabilitation of substance addiced youngs (Karapürçek Districh Social Rehabilitation Center project)
- Tez No: 253253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Madde bağımlılığı, kendine özgü tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile sağlık bilimleri ve sosyal bilimlerde her zaman farklı bir öneme sahip olmuştur. Toplumlar çağın gereği olarak modern bir hayat tarzı sürerken, modernleşmenin beraberinde taşıdığı bazı sorunlarla da yüzleşmek durumunda kalmıştır. Bu sorunların en önemlilerinden birisi hiç şüphesiz ki madde bağımlılığıdır. Madde bağımlılığı ile mücadele yöntemlerine her geçen gün yenileri eklenirken, diğer bir taraftan da akıl almaz bir hızla artan madde arz ve talebine engel olabilmek için ülkemizde ve uluslararası sahada çok ciddi bir mücadele yapılmaktadır. Gösterilen bunca gayrete rağmen ülkemizde ve diğer ülkelerde maddenin zararlı kullanımı ile bağımlı hale gelen milyonlarca insan vardır. Ülkemizde madde bağımlısı bireylerin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Bu durum bağımlılıkla etkin mücadele edemediğimizi göstermektedir.Klasik klinik tedavisinden yararlanan bireylerin neredeyse yarısı aynı yıl madde bağımlılığı tedavisi için tekrardan aynı tedavi sürecine dâhil olmaktadır. Bu noktada klinik tedavi sonrası elde edilen kazanımlara ilave ve destekleyici mahiyette sunulacak olan, ?klinik tedavi sonrası sosyal rehabilitasyon? uygulamaları ile madde bağımlısı gençlerin ve çocukların tekrardan madde bağımlısı olmaları engellenecektir.Sosyal rehabilitasyon uygulamaları olan, iş-uğraş, sanat, resim, müzik ve sosyal terapilerle yeniden kendi kişilikleri buldurulan bireylere, mesleki rehabilitasyon ile yeni bir sosyal statü ve uğraş alanı sunulmak kaydıyla, madde bağımlılığı tedavisinde yeni bir açılım sunulmuş olacaktır. Madde bağımlıları için sunulan bu yeni açılım, yerel yönetimlerin bu önemli soruna çözüm bulmak arayışları ile birleşerek ortaya yeni projelerin çıkması sağlanacaktır. Madde bağımlılarının ve ailelerinin tedavi sürecinde motivasyon kaybına uğramamaları için, kendilerine en yakın bir yerde bu tedaviden yararlanabilmeleri sağlanmalıdır. Yerel yönetimler kendi yörelerindeki sorunlara merkezi yönetimden daha hızlı ve kalıcı çözüm üretebilmektedirler.Yerel sosyal politikaların aktif bir şekilde uygulamaya konulması ile ortaya çıkan örnek projelerden birisi olan ?Karapürçek İlçesi Sosyal Rehabilitasyon Projesi? ile doğayla iç içe bir ortamda yaşlılar, bedensel özürlü bireyler ve madde bağımlısı gençler(klinik tedavi sonrası) aynı ortamda, farklı terapiler ve uğraşlar ile kalıcı olarak madde bağımlılığından kurtulabileceklerdir.Bu çalışmanın amacı;1-Madde bağımlılığı tedavisinde yaşanan sorunları tespit etmek2-Sosyal rehabilitasyonun önemini ortaya çıkartmak3-Madde bağımlılarının beklentilerini karşılamaktır
Özet (Çeviri)
Substance addiction, with its idiosyncratic treatment and rehabilitation practices, always has a distinctive importance in medical and social sciences. Societies, while living a modern life pattern as a need of this era, had to face with some problems that modernization entailed. Undoubtedly, one of the most important of these problems is substance addiction. As new ones are added to methods of struggle with each passing day, on the other hand, a very serious struggle is done in our country and international area for preventing the rapidly increasing -in an inconceivable manner- supply and demand of substances. Despite all these efforts in our country and other countries, there are millions of people, who have become addictive by using harmful materials. In our country, the number of harmful substance addicted individuals is increasing rapidly every day. This situation shows that we can not fight with substance addiction effectivelyAlmost half of individual people who benefit classic clinical treatment, include matter dependence treatment in the same year. This situation after clinical treatment action addition and support situation after clinical treatment social rehabilitation practice and matter dependence young with children prevented to be a matter dependence.Providing individuals who regain their personalities through social rehabilitation practices such as occupation, art, music and social therapies, with vocational rehabilitation and new social status and occupation opportunities shall offer an insight into substance addiction treatment. Leaguing together with the efforts of local authorities to find a solution to this very important matter, this new insight offered into substance addicts shall allow generating new projects. In order to keep their and their families? motivation intact, substance addicts should be able to receive this treatment in places not far from their region. Local authorities can provide faster and more permanent solutions to problems within their reach than central authorities.With ?Karapürçek District Social Rehabilitation Project? which comes into being by practising local social politics actively as one of model projects, in an environment which is in the nature, the aged, the disablet individuals, and the substance addicted youngs (after clinical treatment) will be permanently able to saved from substance addiction in the same environment by having different theraphies and hobbies.The aim of this study is;1-To fix the problems of substance addiction that is being continuing2-To achieve the importance of social rehabilitation3-To meet the expectitions of substance addicts