Bazik sulu bromür çözeltilerinde elektrokimyasal yükseltgenme ürünlerinin verimine etki eden faktörler
  1. Tez No: 25326
  2. Yazar: S.TİBET ÖĞÜNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bazik ortamdaki sodyum bromürün elektrokimyasal yûkseltgenmesi ile elde edilebilecek ürünlerin verimine etki eden faktörler incelenmiştir. Çevrimli voltametri tekniği ile sodyum bromürün bazik ortamdaki elektrokimyasal yükseltgenme basamakları araştırılmış ve kontrollü potansiyel elektrolizleri için uygun potansiyel yine bu teknik yardımıyla belirlenmiştir. Sodyum bromürün, kontrollü potansiyel elektrolizlerinde değişken olarak, elektrot potansiyeli, pH ve elektrot cinsinin elde edilen bromlu oksi bileşiklerin verimine etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, hipobromit, bromit ve bromat verimim artırmak için uygun koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Factors influencing the composition of electrochemical oxidation products of aqueous alkaline sodium bromide solutions were investigated in this work. Possible oxidation steps of bromide were studied using cyclic voltammetry and suitable electrode potentials for controlled potential electrolysis of bromide solutions were determined from the results of these voltammetric experiments. Electrode potential, pH of the bromide solutions and the kind of electrode material were chosen as variables for the electrolysis and their influence on the yield of oxo-anions of bromine were investigated. Optimum conditions for the preparation of hypobromites and bromates were reported.