İnşaat sektöründe örgütsel bağlılık: Bir örnek olay çalışması
Organizational commitment at construction sector: One sample case study
- Tez No: 253278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Örgütsel bağlılık ülkemiz davranış bilimleri literatüründe görece yeni bir konu olmasına rağmen son yıllarda yönetici ve araştırmacıların büyük ilgisini çekmektedir. Turizm, eğitim ve sağlık sektöründe çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerine ilişkin literatürde çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Ancak inşaat sektöründe çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerine ilişkin yayın bulunmamaktadır. Çalışma, bu kapsamda ülkemiz davranış bilimleri literatüründe yapılan ilk çalışma olması nedeniyle literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.Çalışmanın amacı Allen ve Meyer'in üç boyutlu örgütsel bağlılık modelini oluşturan ?duygusal, devamlılık ve normatif bağlılıklar? ile örgütsel bağlılığı hangi değişkenlerin etkilediğini ortaya çıkarmak ve bu değişkenler üzerinden inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir örgütteki çalışanların örgütsel bağlılıklarının ne düzeyde olduğunu belirlemeye çalışmaktır. Bu amaçla ilk olarak örgütsel bağlılık düzeyleri incelenecek olan çalışanların faaliyette bulundukları inşaat sektörüyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Ardından çalışmanın ana kısmını oluşturan örgütsel bağlılık konusuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünü ise Sakarya ilinde faaliyet göstermekte olan bir inşaat örgütüne yönelik spesifik bir örnek olay oluşturmaktadır. Söz konusu inşaat örgütünde görev yapan 21 çalışan ile yüz yüze görüşülerek yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen mülakat dökümleri daha sonra içerik analizine tabi tutularak sıklık ve anlamlılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Örgütsel bağlılık gibi kapsamlı ve ayrıntılı bir bakış açısı gerektiren bir konuda daha anlamlı ve gerçekçi bulgulara ulaşabilmek için çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda, söz konusu inşaat örgütünde aynı mevkide bulunan çalışanların, örgütsel bağlılık düzeyleriyle ilgili bir ikiye bölünmüşlüğün olduğu sonucuna varılmıştır. Örgütte aynı mevkide olan ve aynı ücreti alan çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinde böyle bir kutuplaşma olması örgütün bütün çalışanlarına aynı mesafede durmadığı ve adaletli bir şekilde davranmadığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although organizational commitment is a new approach to Turkish behavioral sciences, it has been interested by managers and researchers recently. There are variuos studies in literature about organizational commitment levels of employee, works at tourism, education and health sector. But there is no study about organizational commitment in construction sector. Because of the fact that this study is the first study in behavioral sciences in our country, it is aimed to give some help via this study.The purpose of the study is to evaluate conditions that affect affective, continuance, normative commitments which constitue Allen and Meyer?s three dimentional organizational commitment model and which factors can affect organizational commitment. And also upon these factors it is aimed to evaluate what kind, what degree organizational commitments workers have in constructional organizations. For this purpose, firstly some general informations which is connected with workers whose organizational commitment level evaluating, have been presented. Then Literatural revising applied on the way of the main thema which combines basic part of organizational commitment. The last part of study deals with specific example of constructional organizations which runs in Sakarya city. A half constitued interview face to face has been applied to 21 employee who work in constructional organizations. Gained interview datas applied to content analysis and analysis for timing and sensibility has been applied. In a thema like organizational commitment compherensive and detailed view is needed, it is preferred to apply qualitative researches methods in order to get more sensible and realistic informations.As a result of this pictured study, it is understand that about the organizational commitment there is a division among workers who has the same position. In the organization, among employee who has the same salary, the same position there is a conflict and isolation. And it shows reality that organization stands not equidistantly to workers and treats not fairly.