Firmaların dış kaynak kullanma nedenleri üzerine bir değerlendirme: Mersin örneği
An evaluation of the reasons for business outsourcing ? a case study on Mersin
- Tez No: 253316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dış kaynak kullanımı, günümüzde pek çok firmanın sıkça başvurduğu bir yönetim stratejisidir. Firmalar faaliyetlerinin bir kısmını başka firmalardan dış kaynak yoluyla sağlayarak en iyi bildikleri işlere odaklanabilmekte, maliyet tasarrufu ve işlerin daha hızlı yürütülmesini sağlayabilmektedirler. Bu faydalara çok daha fazlası eklenebilse de, bu uygulamanın firmalara kontrol kaybı, tedarikçiye aşırı bağımlı hale gelme ve yanlış tedarikçinin seçilmesi vb. bir takım sorunları da beraberinde getirebileceği vurgulanmalıdır.Bu çalışmayla, Mersin ilindeki imalatçı firmaların dış kaynak kullanımlarıylailgili bir profil ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla yürütülen anket çalışmasında Mersin ilinde, Serbest Bölge ve Tarsus? Mersin Organize Sanayi Bölgesi ağırlıklı olmak üzere 100 firma ile görüşülmüştür. Firmalara dış kaynak kullanımıyla ilgili çeşitli sorular yöneltilmiştir. Çalışmada temel olarak, firmaları dış kaynak kullanımına yönelten ya da dış kaynak kullanımından uzaklaştıran sebepler, tedarikçi seçiminde önem kazanan kriterler ve firmaların büyüklük, faaliyet alanı vb. özellikleriyle dış kaynak kullanımı arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur.Anket sonuçları, Mersin ilinde görüşülen imalatçıların yarısından fazlasının dış kaynak kullandığını ve maliyetleri azaltma, teknolojik yenilikleri takip etme isteği gibi pek çok nedenin bu kararda etkili olduğunu ortaya koymuştur. Dış kaynak olarak dışarıdan alınan faaliyetlerin büyük oranda bilgi teknolojisi, yemek, personel taşımacılığı gibi imalat sürecini doğrudan ilgilendirmeyen faaliyetler olduğu görülmüştür. Niteliksiz bir tedarikçinin seçimi, firmaların bu süreçte yaşadıkları önemli kaygılardan biridir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, outsourcing is a management strategy, which many firms put into practice often. Firms can focus on their core competence while transferring their secondary activities to the other firms, which might get them cost reduction and speed. Even though one can add more benefits to the list, we should emphasize that this practice can also bring on some problems, to name a few are; loss of control, selecting a wrong supplier or becoming over-dependent to the supplier.In this study, we tried to present a profile of the manufacturer firms? outsourcing practises in Mersin. With this aim, we made a survey with 100 manufacturers mainly located in Mersin Free Trade Zone and Mersin Tarsus Organized Industrial Zone. We asked various questions to the firms regarding to their outsourcing practises. Basically we tried to understand the reasons which play a role in the outsourcing decision of the firms, the reasons which drive firms away from outsourcing, the criterions firms take into account while choosing the suppliers and finally the relationship between the outsourcing choice and some characteristics of the firms (i.e. firm size, scope).The results of the survey showed that more than half of the manufacturers we conducted the survey with were outsourcing part of their activities for the various reasons such as cost reduction and catching up with the technological development. We also saw that amongst the activities being outsourced, the largest rated ones were the information technologies, dining services and personnel transportation, which are not, in fact, related to the manufacturing process. Another result from the survey is about the concerns of the firms. The probability of chosing a supplier which doesn?t address the firm?s expectations is one of the important worries for the firms have.