Erken dönem eğitim tarihinde Harran Okulu
Harran School early period education history
  1. Tez No: 253394
  2. Yazar: ESRA İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Harran, Urfa ve Suruç gibi yerleşim merkezlerinin de içinde yer aldığı ve tarihte Diyar-ı Mudar olarak geçen bölgenin en önemli yerleşim merkezlerinden birisidir. Tarihsel kaynakların burayı MÖ. 2000'lere dayandırması ve bölgedeki en eski arkeolojik buluntularda Harran adına rastlanması, buranın tarihi önemini göstermesi açısından oldukça kayda değerdir. Biz bu çalışmamızda Harran Okulunun eğitim bilim ve felsefe alanına katkılarını araştırdık.Çalışmamızın amacı Harran Okulu'nun geçmiş dönemlerdeki ve günümüze gelen etkilerini yeniden inceleyerek bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak, bilinen yönlerini yeniden sıralamak ve günümüzle ilişkilendirmektir. Harran Okulu'nun etkili olduğu dönemin siyasi, sosyal, dini ve kültürel özelliklerini ortaya koymak, bu okulda yetişen bilim adamları, onların değerli eserleri ve bu bilim adamlarından etkilenen düşünürler hakkında bilgi vermek ve son olarak da bazı kişi ve kurumlarca dünyanın ilk üniversitesi olarak da kabul edilen bu okulun özellikle eğitim tarihi açısından önemini ortaya koymak çalışmamızın kapsamını oluşturmaktadır.Araştırmada Betimleme yönteminin özel bir şekli olan ?Tarihsel Betimleme? yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle yapılan araştırmalar tarihi olayların, kültürlerin, düşünce ve sanat etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla tarihi kalıntı, kanıt, belge, bilgi toplama ve bunları karşılaştırıp yorumlama esasına dayanmaktadır.Sonuç olarak ilk dönem Harran Okulu çok hareketli ilmi faaliyetleri olan ve birçok bilim adamı ve filozof yetiştiren bir özelliğe sahip olmuştur. İslami ilimlere yeni bir soluk getirmesinin yanında, İslam dini içerisinde farklı itikadi mezheplerin doğuşuna da zemin hazırlamıştır.İslam dünyasında önemli yere sahip olan tercümeler de bizzat ilk defa Harran bilim adamları tarafından yapılmıştır. Kitapların tercümesi ve bunları Müslümanlara öğretmeleri kendi çağlarında ve sonraki Müslüman bilim adamı ve filozofların yetişmesinde etkili olmuştur.İslam düşünür ve filozofunun fikirlerinin oluşmasında Harran Okulunun ve bu Okul bilginlerinin ve felsefi fikirlerinin çok büyük bir katkısı olduğu söylenilebilir
Özet (Çeviri)
Harran is one of the places of settlement which includes places like Urfa and Suruç and also known as Diyar-ı Mudar in history. Historical sources gives the information that this place reaches to 2000 B.C. and the name Harran was in the oldest archeological researches, so this makes the place quite important. In this research, we studied the contributions of The School of Harran to education, science and philosophy.The aim of our study is to bring the unknown issues to light, reorder the known issues and relate to present by studying the effects in the past and today. We?d like to identify political, social, religious and cultural characteristics, give information about the scientist of the period and their studies and the intellectuals affected by those scientists, and finally identify the importance of the University, which has been accepted to be the first university in the world by some people and foundations.In this study ?Historical Description, a special form of the method of description, is used. Studies with this method are based on collecting and comparing proof, documents and information with the aim of identifying historical events, cultures, thought and art activities.As a result, the first period of Harran School had been a special place with a very active scientific activities and lots of scientists and philosophers. Beside bringing a new point of view to Islamic sciences, it prepared a base for different sects.The first important translations in Islamic world were done by the scientists of this school. The School and the scientists of this school can be said to have a great influence on Islam thinkers and philosophers.