Kamu hastanelerinde, kurumsal performans uygulamaları bağlamında yönetici ve diğer personel tutumlarının incelenmesi
Analysis of attitudes of manager and other staff in terms of institutional performance applications in public hospitals
- Tez No: 253431
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Son 20 yıldır tüm dünyadaki gelişmeler, ülkelerin sağlık sektöründeki reform arayışları yönündeki çabalarını da hızlandırmıştır. Maliyet artışlarının yönetilmesi, sağlık bakım hizmetlerinin kalitesinin geliştirilmesi ve hesap verilebilirliğin artırılması gibi konular bu yaygın reform arayışlarının odak noktasında yer almaktadır.Bu gelişmeler doğrultusunda ülkemizde de 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında çalışmalar başlamıştır. 2004 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı'nın tüm hizmet sağlayan kurum ve kuruluşlarında uygulanan bireysel performans sistemi, gelişim sürecinde kurumsal performans uygulamalarıyla entegre bir hale getirilerek bir model oluşturulmuştur. Performans ve kalitenin sürekli gelişimi amacıyla daha çok finansal teşvik mekanizmaları marifetiyle yürütülen bu model halen Sağlık Bakanlığına bağlı 850'yi aşkın hastane ve 6000 den fazla birinci basamak sağlık kuruluşunda uygulanmaktadır. Model üzerinde düzenlemeler halen ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda devam etmektedir.Literatür incelendiğinde sağlık bakım organizasyonlarının performansının ve kalitesinin ölçülmesi konusunda yapılan çalışmaların daha çok finansal performansın ve müşteri/hasta tatmininin ölçülmesi üzerinde yoğunlaştığı görülmekte; değişik paydaşların perspektifinden değerlendirmeler yapılması konusundaki eksiklik hissedilmektedir.Bu nedenle bu çalışmada içerden bir bakış açısı sergilenmiş, sağlık bakım hizmeti sağlayanların perspektifinden, gerçekleştirilen kurumsal performans uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nitekim Toplam Kalite Yönetimi mantığına göre de iç müşteri tatmini sağlandığında, bu dış müşteri tatminine yansıyacaktır.Bu doğrultuda bu çalışmada, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti sunan kamu hastanelerinde uygulanmakta olan kurumsal performans ve kalite geliştirme uygulamalarının, yönetici ve diğer sağlık personelinin tutumları üzerinde ne derece etkileri olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
For the last 20 years, the developments all around world have been accelerating countries? efforts in the way of seeking reform with in healthcare sector as well. Issues such as management of increasing costs, improvement of quality of healthcare services and increasing accountability take place on the focal point of this common reform seeking process.In accordance with these developments, Turkish Ministry of Health initiated the Health Transformation Program in 2003 as well. The Ministry also launched a model dealing with individual performance system which has been implemented in Ministries? all healthcare service providing corporation and institutions since 2004. This model mostly executed through financial incentive mechanisms and aimed at continuous improvement of performance and quality. This model has still been applied in nearly 650 hospitals approximately 6000 primary healthcare center tied to the Ministry. On the basis of countries? needs, amendments have been made on the model.When literature has been examined, it is obviously conceived that the conducted studies on the issues of measurement of performance and quality of healthcare organizations mostly intensified on the measurement of financial performance and consumer/patient satisfaction; deficiency in the issue of performing assessments from different stakeholders? perspectives.Because of this reason, in this study, an internal view is installed on the grounds healthcare service providers' perspective which helps to evaluate the institutional performance applications. According to the Total Quality Management approach the satisfaction of inner customers will positively affect external customer satisfaction.In this study the impact of institutional performance and quality improvement practices on the healthcare staff and managers working in the second and third level public healthcare providing institutions is analyzed.