Rıza Tevfik ve halk bilimine katkıları
Riza Tevfik and his contribution to folklor
  1. Tez No: 253432
  2. Yazar: SACİT ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Rıza Tevfik'in hayatı ve halkbilimi ile ilgili çalışmalarını incelediğimiz çalışmamızda, yazarın hayatı ve edebi kişiliğinden sonra eserlerine yer verilmiştirÇalışmamızın ağırlık merkezini teşkil eden ikinci bölümde halk biliminin Türkiye'deki tarihi ve bu bağlamda halkbilimci Rıza Tevfik incelenmiştir.Bu bölümde II.Meşrutiyet'ten sonraki ideolojiler de, özellikle Türkçülük, Rıza Tevfik'in eserlerini oluştururken etkisi altında kalması açısından değerlendirilmiştir.Daha sonra Rıza Tevfik'in halkbilimi ile ilişkili makaleleri tahlil edilmiştir.Üçüncü bölümde şairin Serab-ı Ömrümdeki şiirlerinde bulunan halkbilimi unsurları çalışılmıştır.Son bölümde ise Rıza Tevfik'in Divan adlı şiiri stilistik anlayışa göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study which analyzing the life and the folkloric studies of Rıza Tevfik, has after the life and the literary charachter of him works of Rıza Tevfik was given.The second part of the study focused on the history of the folklore in Turkey and in this frame folklorist Rıza Tevfik.In this part also post-constitutionalism II era ideologies especially Turkism was interpreted with the effects on Rıza Tevfik's works.Afterwards, the articles about folklore of Rıza Tevfik were resolved.In the third part, poets book namely Serab-ı Ömrüm was examined on poetry level with folkloric items.In the fourth and last part, poem of Rıza Tevfik namely Divan, was examined with stylistics.