G. Verdi'nin ?Rigoletto? operasının şan tekniği ve yorumlama problemleri açısından incelenmesi
The examination of The Opera ?Rigoletto? by G. Verdi in terms of singing tecnique and its'interpretation problems
  1. Tez No: 253473
  2. Yazar: LEVENT AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. RUSKO VASİLEV RUSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada opera bestecisi, Giuseppe Verdi'nin en ünlü operalarından biri olan, Rigoletto Operası, şan tekniği ve yorumlama problemleri açısından incelenmiştir. Opera'nın önemli solo partileri, düetleri, terzet, kuartet ve koro partisi, şan tekniği ve yorumlama problemleri açısından ayrıntılı olarak araştırılmış ve pedagojik olarak incelenmiştir. Ayrıca örnek olması açısından bir de ansamble incelenmiştir.Araştırmada, ayrıca bestecinin hayatı ve eserleri, Rigoletto Operası`nın üç perdelik konusu ve Türkçe Librettosuna da yer verilmiştir.Opera'nın icra bakımından zor olması nedeniyle, eserin, öncelikle ses tekniği açısından analizi yapılmış ve elde edilen bulgular, önce kendi ses tekniğimi de baz alarak, eserdeki diğer karakterlerin ses gruplarına göre, şan öğrencilerimin sesleri üzerinde denenmiştir.Öğrencilerle yapılan bu çalışmalarda, ciddi bir şekilde ortaya çıkan nefes problemlerinin giderilmesi için, düz tonlarda uzun müzik cümleleri üzerinde nefes çalışmaları yapılmıştır.Rigoletto Operası, çeşitli dönemlerde farklı teknikler kullanılarak icra edildiği için, bu eserin, gerek internetten, gerekse dvd kayıtlarından ses ve görüntüleri, çeşitli dönemlerdeki kayıtlara göre analiz edilmiş, bu kayıtlardan elde edilen bulgular, öğrencilerin sesleri üzerinde uygulanmıştır.Opera'nın dramatik yapısı da göz önünde bulundurularak, eserdeki karakterlerin de analizi yapılmış, yine buradan elde edilen bulgular, daha önce ses tekniği açısından yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgularla bütünleştirilmiştir. Böylece ortaya eserin dramatik yapısı çıkarılmıştır.Eserin fonetik yapısı analiz edilmiş, bu analizden elde edilen bulgular, öğrencilerin ses renklerine ve ses fizyolojisi özelliklerine göre her öğrencide farklı uygulamalarla denenmiştir.Subjektif değerler taşıyan opera eserlerinin analizleri her zaman zor olmuştur. Çünkü kişiden kişiye göre değişen seslerin, fiziksel özellikleri ve gırtlak yapıları için belli ortak teknikler oturtmak titiz çalışmalar yapmak, sesin fiziksel yapısını iyi anlamak gerekmektedir. Öğrencilerin; ses özelliklerini, diş, dil, damak ve çene yapısı özelliklerini de göz önünde bulundurarak, bu eseri en iyi şekilde yorumlamaları hedeflenmiş ve bu anlamda ciddi bir performans çalışması yapılmıştır.Opera eserinin özellikle arya bölümlerinin, yorumsal ve ses tekniği açısından problemleri tespit edilme aşamasında aryaların teknik özelliklerine göre, her öğrenciyle önce birer saat şan, nefes ve vücut egzersizleri yapılmış, sonraki aşamada aryalar piyano eşlikli olarak çalışılmıştır. Bu çalışmada ses tekniği olarak, ?Belcanto? ses tekniği kullanılmıştır.Sonuç olarak; Giuseppe Verdi'nin en önemli eserim dediği, Rigoletto Operası, bir kariyer operasıdır ve dünyanın bütün opera evlerinin her yıl repertuarlarına aldıkları bu opera eserinin yorumlanması için, iki oktav ses aralığı, düzgün artikülasyon, güçlü bir nefes tekniği, ve oyunculuk bilgisi gerekmektedir. Fakat sadece bu özelliklerin bir arada olması yeterli olmamakla beraber, diğer bir önemli husus ise, disiplin, sabır ve tecrübedir.
Özet (Çeviri)
The opera Rigoletto composed by Giuseppe Verdi is considered to be one of the most famous operas in the world. In this study, it is examined from the standpoint of singing techniques and interpretation problems. Important solo parts, duets, terzett, Quartet and Choir parts are detailed and studied in ways of singing techniques, interpretation problems and pedagogically.The study also includes the life of the composer and his work of art; the synopsis of the three act opera and the Turkish translation of the libretto.The piece was first analysed for its' techniques because of the difficulty in performing it. The results obtained were tried first using my voice technique as a base, then according to the other vocal groups which the piece contains, and finally on the voices of my students. The workout done with the students showed serious breathing difficulties. To solve this problem, breathing exercises were performed on flat tone long music phrases.The piece was also analysed by internet, dvd ,voice and video recordings from different periods, because the opera Rigoletto was performed using different techniques in various periods. The information gained was used during the workout with the students. Considering the dramatic structure of the piece, an analysis of all the characters was also carried out. The information obtained in this research and the information obtained from the technique analysis were integrated to expose the dramatic structure of the piece.Opera arts with subjective values are always difficult to analyse, and, because of this a very careful workout must be done. To clarify a common technique, the physical structure of the voice and pharyngeal, which varies form person to person, must be understood very well. The vocal characteristics, teeth, tongue, palate and chin structure of the students were all considered to obtain the best interpretation of the piece. Also a very serious performance workout was done to achieve a significant result.The aria parts of the opera were distinguished especially due to their technical features to determine their interpretation and voice problems. A one hour singing exercise was done with the students, and after this practice, a piano accompaniment was also studied. This kind of vocal technique is called ?Belcanto?To conclude: My most important work of art called "Rigoletto? by Giuseppe Verdi is a carrier opera. To perform this opera which is picked up for every repertoire in all opera houses in the world, it needs a two octave sound interval, correct articulation, a strong breathing technique and acting knowledge. All these features combined, are still not enough for a good performance. They also require discipline, patience and experience.