Din psikolojisi açısından Kur'an'da imanın oluşum süreci
The process of faith in Qur?an according to physchology of religion
- Tez No: 253474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYIKLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Kur'an'da imanın oluşum süreci ile ilgili ayetleri din psikolojisi açısından incelemeyi konu edinmiştir. Burada Kur'an ayetlerinin imanın oluşumunu nasıl ve hangi süreçlerden geçerek gerçekleştirdiği araştırılacaktır. Özellikle bu süreci yaşayan bireyin hangi duyguları yaşadığı ve imanın onun hayatında meydana getirdiği değişiklikler ortaya koyulmaya çalışılmakta ve aynı zamanda Kur'an ayetleri ile desteklenmeye gayret edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study is based on the verses about the Faith become according to psychology of religion. Here we want to explain how the verses in Qur?an influence the belief and faith of a person and we want to show how react a people by believing. Finally we will support the change of a person by belief and faith with the Qur?an verses.