Örgüt kültürünün entellektüel sermaye üzerindeki etkisini incelemeye yönelik bir araştırma
A research on the impact of organization culture on intellectual capital
  1. Tez No: 253520
  2. Yazar: FATİH ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF KARABULUT TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürü ve entellektüel sermaye ilişkisini incelemektedir. Bu amaçla örgüt kültürü tipleri olarak; klan, adhokrasi, hiyerarşi ve pazar kültürü ele alınırken, entellektüel sermaye değişkenleri ise, insan sermayesi, müşteri sermayesi ve yapısal sermaye olarak belirlenmiştir.Bu çalışmada, örgüt kültürü ve entellektüel sermaye ilişkisini belirlemek amacıyla, Muğla ilinde faaliyet gösteren bankalar örneklem olarak seçilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Muğla il merkezindeki bankaların kültür tipi, ağırlıklı olarak, klan kültürünü göstermektedir. Adhokrasi kültürü ise, en az görülen kültür tipi olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, entellektüel sermaye unsurlarından insan sermayesinin gelişimi için gerekli olan kültür tipleri mevcut değildir. Bu nedenle, insan sermayesinin gelişimi başta klan kültürü ve hiyerarşi kültürü tarafından engellenmiştir. Müşteri ve yapısal sermayenin, hiyerarşi kültürü algısından olumsuz yönde etkilendiği saptanmıştır. Ayrıca, hiyerarşi kültürünün entellektüel sermayenin kendini göstermesinde engelleyici bir rol üstlendiği de saptanan bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to study the relation between organization cultures and intellectual capital. For this reason organization cultures, which there are clans, adhocracy, hierarchy and market culture, were taken up, and human capital, customer capital and structural capital were defined as variable elements of intellectual capital.In order to define the relation skip between organizational cultures and intellectual capital, a study conducted in the banks, active in the country of Mugla. According to the findings of this research, the type of culture in the banks of central Mugla is mostly clan type culture, adhocracy type culture is observed least. Furthermore, the other culture types, which are necessary for he development of human capital are deficient. For this reason the improvement of this element was prevented. The customer capital and the structural capital were fixed as influenced negatively by the perception of hierarchy culture. Again, it is part of the determined evidencies that hierarchy culture has taken over a preventive role in showing the intellectual capital.