Basel II sürecinde şirketlerin dışsal kredi derecelendirmesinin önemi ve karşılaştırmalı bir uygulama
The importance of external credit rating in the frame of Basel II criteria and a study of comparative credit rating implementation
- Tez No: 253525
- Danışmanlar: PROF. DR. F. MÜNEVVER YILANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Basel II, dünyada birçok ülkede uygulamaya geçirilen, ülkemizde de alt yapısı büyük ölçüde olu?turulan ancak uygulamasına henüz ba?lanmamı? olan bir risk ölçümü ve yönetimi sistemidir. Basel II süreci, kredi risk ölçüm sistemleri açısından iki bölüme ayrılmakta, birincisi standart yakla?ım, diğeri ise içsel derecelendirme yakla?ımıdır. Standart yakla?ımın uygulanması, gerek bankalar gerekse de kredi talebinde bulunan ?irketler açısından önemli sonuçlar doğurmakta ve ?irketler için dı?sal kredi derecelendirmesini belirli ko?ullar dahilinde zorunlu tutmaktadır. ?irketlerin kredi değerliliğinin ölçülmesi i?lemi olan kredi derecelendirme uygulaması bu sürecin odak noktasını olu?turmaktadır.Bu çalı?manın amacı, Basel II sürecinde, kredi risk ölçümü sistemi olan standart yakla?ım kapsamında, dı?sal derecelendirme uygulamasını, i?levini ve önemini ortaya koymaktır. Bu amaçla, yöntemi tarafımızca olu?turulmu? olan bir kredi derecelendirme modeli tarafından, ?stanbul Menkul Kıymetler Borsası?na kote olan iki ?irketin kredi derecelendirme uygulaması yapılmı?tır. Uygulama sonucunda elde edilen bulgu ve sonuçlar Basel II Standart Yakla?ım kapsamında değerlendirilmi?tir. Kredi risklilik düzeyi ikinci firmaya göre daha dü?ük olduğu anla?ılan birinci ?irket, Basel II Standart Yakla?ım çerçevesinde bankalarla kredi ili?kisine girdiği takdirde daha avantajlı hale gelmekte, dü?ük risk kategorisinde yeralması sebebiyle kredi tahsis eden banka açısından kredi maliyeti daha dü?ük olmaktadır. Kredi riski orta düzeyde olduğu belirlenen ikinci ?irket için ise konunun ekonomik yansımalarının birinci firmaya göre dezavantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Kredi riski birinci firmaya göre daha yüksek olan ikinci firma için kredi talebi ortaya çıktığında, ilgili banka daha fazla kar?ılık ayırmak zorunda kalacak ve bu durumu kredi faizlerine yansıtacaktır.Anahtar Kelimeler : Basel II, Standart Yakla?ım, ?çsel Derecelendirme Yakla?ımı, BIS, Kredi Riski, Kredi Derecelendirme, Finansal Risk Analizi, Kantitatif Analiz, Kalitatif Analiz.
Özet (Çeviri)
Basel II is the credit risk measurement and credit risk management system that has been executed by most of countries. Basel II has not been implemented in Turkey, but for the implementation, Turkey has prepared most of the required regulations and fundemantel groundworks. Basel II Accord comprises of two approaches. The first one is standard approach, the second one is internal based approach. Standard approach implementation results in considerable consequences for both banks and companies which request credit extending. Standard approach also requires companies to be rated by an external credit agency. Credit rating which measures credit risk of companies for banks in the Basel II standard approach, gets substantial importance in this process.The purpose of this study in the Basel II criteria and standard approach is to explain the function and importance of external credit rating. For this purpose, credit rating exercises of two publicly held companies listed in ?stanbul Stock Exchange were accomplished by using methodology which was built up. At the end of the implementation of credit rating process, results and findings of this study were analyzed in accordance with the standard approach. The first rated company which has lower credit risk than the second one, has some advantages when it has relationship with bank concerning with loan request. Since first rated company is in the low risk category, the bank who extends credit to the first rated firm has some credit cost advantages. On the other hand, the second rated company whose credit risk was determined as in the middle class risk category, endures negative economic reflection of its credit risk level as compared to the first rated company. When the second rated firm requests credit, related bank will have to allocate more capital than it does for the first rated firm. Finally, bank will reflects its additional credit cost to the interest rateKey Words : Basel II, Standard Aproach, Internal Based Approach, BIS, Credit Risk,Credit Rating, Financial Risk Analysis, Quantitative Analysis, Qualitative Analysis