Askeri yönetim dönemlerinde medya siyaset ilişkisi (Türkiye örneği)
Media and politics relations during the eras of the military rule
- Tez No: 92784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ`ER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
135 ÖZET Türk toplumunda tarih boyunca olduğu gibi, Cumhuriyet Türkiyesi'nde de ordu hep belirleyici rol üstlenmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın itici gücü olan ordu, Cumhuriyet'in de kurucu gücü olmuş ve Cumhuriyetle birlikte gerçekleştirilen devrimlerin en büyük destekleyicisi hatta“silahlı gücü”olarak işlev görmüştür. Hal böyle olunca da ordu, kendi kurduğu ve sahiplendiği rejimin üstüne titremiş ve hassasiyetini hiç kaybetmemiştir. Bu çerçevede“tehlike”gördüğü üç dönemde de, 27 Mayıs 1960, 12 mart 1971 ve 12 Eylül 1980'de,“rejimi kollama ve koruma”görevi çerçevesinde sivil/siyasal iktidarı bertaraf ederek yönetime el koymuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin rejim ile ilişkileri sadece bu müdahale dönemleriyle sınırlı kalmamış, arda kalan dönemlerde de sürekli olarak siyasal iktidarları gözetim altında tutmuştur. 27 Mayıs 1960 sonrası kaleme alınan 1961 Anayasasıya getirilen ama bir sonraki 12 Mart müdahalesiyle büyük ölçüde geri alınan, basın özgürlüğü açısından geniş ve olumlu hükümler bir kenara bırakılırsa, darbeler genel olarak basın açısından son derece olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Darbe yıları, gazeteler için bir çok, toplatma ve kapatma kararlarıyla, gazeteciler için ise, sayısız cezalarla doludur. Basının/medyanın sözkonusu bu darbelere karşı tutumu ise ilginç bir tabloyu ortaya koymaktadır. Darbe dönemlerinde, darbeleri ve onu yapanlara alkış tutan basın/medya, sonraki yıllarda bu dönemlere,“tü kaka!”cinsinden acımasızca eleştiriler getirmiştir. Darbeli yıllar, sonradan basın tarafından“tarihin karanlık sayfaları”olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
136 SUMMARY The Army has played a determining role in the history of Turkish Republic, just like it had always played in the history of Turkish community. The Army had been the motive power of National Independence War, the founder of Republic, the major supporter of reforms and even has functioned as the“armed power”. Under this situation the army has fussed over and rever last sensitivity against the regime which it had established and owned. In this context the army had seized power in May 27,1960; March 12,1971 and September 12,1980 by eliminating civilian and political power when it thought the situation was“dangerous”The Army declared that the interventions were for“protecting the regime”. The Armed Forces' relations had not been limited with those interventions, the army has kept an eye on the governments for the rest terms. If we keep the positive provisions for the freedom of press, brought by the Constitution of 1961 but taken back hugely by the intervention of May 12 aside, interventions had generally been negative for media. Interference terms are full of collecting and closing decisions for newspapers and countless permishments for journalists. Media's attitude agains those interferences expose a strange picture. During interference terms, the media cheering those interferences, than criticized cruelly and later the interference days are evaluated as the“dark pages of history”. ttWwauteitttttM*^