Entelektüel sermayenin organizasyonların performansına etkisi
The effect of performance to the organisations of intelectüel capital
- Tez No: 253594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ KAPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bilgi çağının hızlı gelişimi organizasyonların entelektüel sermaye kavramı ile tanışmasına sebep olmuştur. Gelişen yeni dünya düzeninde artık bilginin elde edilmesi, korunması ve uygun kullanımı organizasyonlar için bir rekabet unsuru haline gelmiştir. Bilgiyi üreten olarak insan da herşeyin merkezinde ve çok önemli bir unsur olarak organizasyon içinde hakettiği yeri almaya başlamıştır. ?İşletmeye piyasada rekabet avantajı sağlayan, işletme çalışanlarının bildiği herşeyin toplamı? olarak ta tanımlanan entelektüel sermaye kavramının ortaya çıkışı ile organizasyonların yönetim anlayışlarında da farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bir kısım organizasyonlar kendisini bu yeni kavrama adapte ederken bir kısmı gelişmelerin dışında kalmıştır.Bu çalışmada entelektüel sermayenin önemini anlayarak onu iyi yöneten organizasyonların performansının olumlu yönde etkilendiği ispatlanmaya çalışılmıştır.Çalışmada literatürde bulunan yerli ve yabancı vaka örnekleri analize tabi tutularak iddiamızı destekleyen çıkarımlar sağlanmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler : Entelektüel Sermaye, Bilgi, Organizasyon, Performans, Yönetim
Özet (Çeviri)
The rapid impromovent information era was the reason of meeting organization with the intellectüel capital term. In the developing word; getting information, protecting information and using it in a suitable way is in an issue of competition for the organizations. With the occuarance of intellectüel capitalgiving advantage to companies to compatite w.th the others and the total knowladge of the workers, the diffarences on understanding of managing organizations occured too. Some of theese operations adapted themselves to theese impromovents but some of them were out of the imprıomovents.İn this study, ?the performance of organizations with understood the importance of intellectuel capital and also which managed them well are effected positively? is the main aim of this study that is trying to be proved.İn this study, it?s been tried to reach deductions supporting our claims by examining the local and foreign examples in the literatüre.Key Words : İntelectuel Caputal, information, organization, performance, management.