Kars gazetesi(1938-1950)
The Kars newspaper(1938-1950)
- Tez No: 253595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kars gazetesi,1928'de Erzurum'a nakledilen Varlık matbaası yerine Kars'ın gazete ihtiyacını karşılamak üzere Kars'ta 1929 yılında kurulan vilayet matbaasında 29 Ekim 1929'da dört sayfa ve haftalık olarak çıkarılmaya başlandı.1932 yıllarından itibaren haftada iki kez pazartesi ve perşembe günleri çıkan gazete daha sonraları bazı kısıtlı imkanlar nedeniyle iki sayfaya indirildi.Kars gazetesinde Kars'ın tarihi, coğrafyası, halk şairleri, köycülük, hayvan ve insan sağlığı, kültür, spor haberleri, halkevi konferansları gibi bölgesel haberler ile Türkiye'deki gelişmeler ve dış haberlere yer verilmiştir.Yaptığımız çalışmada ilk olarak Türk basın tarihine yer verilmiş daha sonra Kars gazetesinde yayınlanan tarihi, ilmi, edebi, siyasi, sosyal ve kültürel haberlerden bir kısmına ve 1938-1950 yılları gazetenin dizinine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the city's newspaper need 'The Kars' was first published in 29 th of October 1929. The newspaper first published by the 'city press' which was set to place of Varlık Press established in Erzurum. In 1932's 'The Kars' published twice a week with four pages in mondays and thursdays but according to some troubles the paper reduced to two pages in the time.In“The Kars”along with regional news such as history and geography of kars, folk poems village life, animal hıman health, culture, sport, news and local house canferences, the events in Turkey and foreign news were mentioned in“The Kars”In our study, first of all the Turkish press was included, later, some parts of the historical,scientific,literaly,politic,social and cultural news and the newspaper index belongs to 1938-1950 were included.