EFQM mükemmellik modelinin petrokimya sektöründe uygulanması
Implementation of EFQM excellence model in petrochemical sector
- Tez No: 253605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yapılan bu çalışmada EFQM Mükemmellik Modeli'nin Petrokimya sektöründe uygulanması incelenmiştir.Bu amaçla ilk bölümlerde kalite olgusu ve bu olgunun yaygınlaştırmasını amaçlayan kalite organizasyonları ele alınmıştır. Tarihi gelişimleri ve kalite guruları incelenmiştir. Üçünücü bölümde ise Toplam Kalite Yönetimi tüm yönleriyle araştırılmış ve kuruluşlara olumlu katkıları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, dünyada kalite olgusunun yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen ve uygulanan kalite ödülleri ele alınmıştır. Daha sonra da EFQM Mükemmellik Modeli detaylı bir şekilde anlatılmıştırTürkiye'nin tek petrokimya sektörü kuruluşu olan Petkim'in EFQM Mükemmellik Modelini uygulaması, yaşadığı sıkıntılar, olumlu ve olumsuz etkileri ile Model kriterleri baz alınarak Ulusal Kalite ödülü başvuru süreci ve sonuçları irdelenmiştir. Ödül sonucu alınan aksiyonlar ile iyileşme ve gelişme çalışmaları anlatılmıştır. Son bölümde ise modelin Petkim'de uygulanmasının başarısı saha anketiyle ölçülmüş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For this purpose, Quality concept and Quality organizations intending to expand this concept are discussed. Historical development and quality gurus are examined. In the third chapter, all aspects of Total Quality Management has been investigated and positive contributions of organizations discussed. In the forth chapter, quality awards arranged and implemented for expanding quality concept in world have been taken in to consideration. Then, EFQM Excellence Model was expressed in detail.Executing The EFQM Model, troubles experienced, positive and negative influences of Petkim only petrochemical sector establishment in Turkey and National Quality Award, given by considering model criterias, request process and ıts consiquences are analysed.Actions, rehabilitation and development facilities taken owing to award are accounted for. In the last chapter, success of the implementation model in Petkim was analyzed and measured by field survey.