Azerbaycan'da maliye politikalarının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri
The effects of fiscal politics on direct foreign investments in Azerbaijan
  1. Tez No: 253611
  2. Yazar: NURLANE AHUNDZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK EGELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Geçiş ekonomisi ülkesi olan Azerbaycan Sovyet rejiminin yıkılması ile yabancı yatırımcılar için yeni bir pazar olarak yatırım alanına dönüşmüştür. Zengin hammadde kaynakları ve coğrafi yerleşim açısından avantajları Azerbaycan'ı kısa sürede yabancı yatırımcıların tercihi olan bir ülke yapmıştır.Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye sağladığı büyüme ve gelişmeyi daha da arttırmak için ülkede yatırımları teşvik edici maliye politikalarının uygulanmasına hız verilmiştir.Bu çalışmada Azerbaycan'da doğrudan yabancı yatırımların etkileri, yabancı yatırımlara yönelik uygulanan maliye politikaları ele alınmış ve yatırımların gelişmesinde maliye politikalarının ne karda etkili olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan, having a transition economy was transformed in to a new investment field for foreign investors by the collapse of Soviet system. The wealth raw materials and geographical settlement of the country made it a preference for foreign investors in short time. To increase the growth and development of foreign investments to the country fiscal politics encouring investments has been speeded up .In this paper it has been researched the effects of direct foreign investments, the fiscal politics which are applied to direct foreign investments in Azerbaijan. Also in this paper it has been tried to determine the efficiency of fiscal politics in direct foreign investment development.