İMKB' de yatırımcı davranışı ve örnek bir uygulama
Investor behaviour in İstanbul Stock Exchange (ISE) and example of an application
  1. Tez No: 253614
  2. Yazar: N. DERYA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ekonomi ve finans teorisinin büyük bölümü bireylerin rasyonel davrandıkları ve karar alma süreçlerinde mevcut tüm bilgileri dikkate aldıkları esasına dayanmaktadır. Bu bağlamda yıllar boyunca birçok ekonomi ve finans teorisi geliştirilmiş ve modeller üretilmiştir. Bununla birlikte, önemli sayıdaki araştırmada bireylerin sıkça rasyonel hareket etmedikleri, dolayısıyla finansal modellerin birçok durumda piyasaya uymadığı ortaya çıkmıştır. Bu noktada davranışsal finans gelişerek boşluğu doldurmuş ve insanların rasyonel davranış kalıplarının dışına çıkmasının nedenlerini, sonuçlarını ve finansal kararlara etkilerini inceleme konusu yapmıştır. Davranışsal finans yatırımcıların, yatırım kararlarını alırken risk ve getiri dışında başka değişkenleri de gözettiklerini ve alınan kararların, faydayı maksimize eden değil, en iyi ihtimalle karar alıcının tatmin olduğu kararlar olduğu varsayımlarını geliştirmiştir.Son yıllarda, büyük bir gelişme göstermiş olan davranışsal finansın, gelecek dönemlerde de önemini koruyacağı düşünülmektedir. Çünkü, insanların baş rol oynadıkları finans piyasalarında başarı, insan davranışlarının belli kalıplar içerisine oturtulmaya çalışılması ile değil, bu davranışların gerçekten anlaşılması ve ilgili modeller geliştirilmesi ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The bulk of the theory of economics and finance is based on the basis of that individuals are rational and consider all available informations during deciding process. In this context, a lot of economics and finance theories were developed and models were produced over the years. However, a considerable amount of researches has showed that individuals frequently do not behave rational and accordingly financial models do not go together with market in many cases. At this point, behavioural finance, by improving, has filled this gap and dealed with reasons and results of that people do not behave rational and affects of these reasons and results on financial decides. An assumption of behavioural finance is that investors take care not only risk and return while they are deciding investments, but also other variables. Besides, behavioural finance assumes that decisions taken are not that maximize the benefit, but are that satisfy decision maker at the best.It is thought that behavioural finance, which has made progress in recent years, would maintain its importance in future periods as well. Because, achievement in the financial markets in which people have the main role will be able to be possible not by being in struggle for stereotyping the human behaviours, but by understanding these behaviours and developing concerned models.