Özgün baskıresim derslerinde disiplinlerarası yaklaşımların akademik başarıya etkisi
The effect of the interdisciplinary approaches on academic success in printmaking courses
  1. Tez No: 564158
  2. Yazar: MURAT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinde yer alan, özgün baskıresim derslerinde, disiplinlerarası yaklaşıma dayalı bir öğrenme ortamı oluşturulmasının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemektir. Araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı Seçmeli Sanat Atölye Özgün Baskıresim dersini alan 3. Sınıf öğrencilerinden deney grubunda yer alan 17 öğrenci ve kontrol grubunda yer alan 17 öğrenci olmak üzere toplamda 34 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerini toplamak için yarı deneysel desen türlerinden“sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu desen”modeli kullanılmıştır. Nitel verilerde ise“görüşme formu”yaklaşımı kullanılmıştır. Uzmanların deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin resimlerini puanlaması sonucu elde edilen puanların karşılaştırılmasında nonparametrik istatistik tekniklerinden Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Durum çalışması deseni kapsamında görüşme formu yöntemiyle elde edilen veriler kod ve kategorilere ayrılarak yazıya dökülmüştür. Elde edilen bu veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; disiplinlerarası yaklaşımlara göre hazırlanmış öğretim yöntemlerinin uygulandığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğretim yöntemlerine göre hazırlanmış ders içeriğinin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin baskıresim çalışmaları arasında anlamlı bir farklılığın oluştuğu görülmektedir. Öğrenciler teknik kısıtlamanın olmadığı, özgür düşünebildikleri ve her türlü malzemenin kullanılabildiği disiplinlerarası yaklaşımların kullanıldığı süreçte öğretilenleri değerli bularak, derse karşı daha pozitif bir yaklaşım içerisinde olmuşlardır. Öğrencilerin disiplinlerarası yaklaşımla uygulanan özgün baskıresim derslerinde; estetik algı, yaratıcı düşünme, eleştirel yaklaşım ve baskıresim teknikleri konusunda yeterli düzeyde bilgilenerek baskıresim tekniklerinin oluşum, olanak ve gelişim süreçleriyle birlikte diğer disiplinlerle olan bağlantısını yorumlayabilme yeterliliğini kazandıkları belirlenmiştir. Bu sonuçlar; disiplinlerarası yaklaşımla oluşturulan baskıresim dersinin öğrencilerin baskı tekniklerini öğrenmelerinde etkili olduğunu ve öğrencilerin düşüncelerini sınırlar olmadan özgür bir şekilde yansıtmalarına, istedikleri teknik ve her türlü malzemeyi kullanmalarına fırsat verildiğinde daha yaratıcı ve özgün çalışmalar yapabildiklerini göstermektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle bu alana yönelik oluşturulacak programlar için başarıyı arttırabilecek, literatürü zenginleştirebilecek ve yeni anlatım yolları sağlayabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to determine the effect of creating a learning environment based on the interdisciplinary approach on academic achievement of students in printmaking courses given in the Fine Arts Education Departments of Education Faculties in Turkey. This research were collaborated with a total of 34 students who has taken printmaking course at Gazi University, Department of Fine Arts Education, Arts Education Program in the spring semester of 2015-2016 education, 17 students of whom in the experimental group and the other 17 students in the control group. The explanatory sequential design method, which is one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative methods are combined, was used in the research. In order to collect the quantitative data of the study,“posttest matched design with control group”model was used from the quasi-experimental design types. For the qualitative data“interview form”approach was used. From non-parametric statistical techniques the Mann-Whitney U Test was used for scores, obtained from grading of the paintings of the students in the experimental and control groups, to be compared by experts. The data obtained by the interview form method within the scope of the case study design has been written by classifying into codes and categories. These data were analyzed by content analysis method. As a result of the research, it is seen that there is a significant difference between the printmaking studies of experimental group students who applied the teaching methods prepared according to interdisciplinary approaches and the studies of the control group students who applied the course content prepared according to the traditional teaching methods. The students were more positive about the course by finding the ones taught valuable in the process where there is no technical restriction but free thinking and the use of interdisciplinary approaches that can be used in all kinds of materials. In the original printmaking classes applied by the interdisciplinary approach, it has been determined that students gaining sufficient knowledge about aesthetic perception, creative thinking, critical approach and printmaking techniques, obtained the ability to interpret the connection of printing techniques with other disciplines along with their formation, utility and development processes. These results show that printmaking course which is formed with interdisciplinary approach is effective for students to learn printing techniques and make more creative and original studies when they are given the opportunity to reflect their thoughts freely without limits and to use any technique and all kinds of materials they want. Based on the findings of the research, suggestions were made to increase the success for the programs to be created in this field, enrich the literature and provide new ways of expression.