Photoshop programının grafik anasanat atölye öğrencilerine bilgisayar destekli öğretimde CD ile öğretilmesinin değerlendirilmesi
Evaluation of teaching photoshop program through cd to the students of graphics department in computer assisted learning
- Tez No: 278062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilgisayar çağını yaşadığımız 21. yüzyılın bu ilk dönemlerinde üretim, tanıtım, iletişim, sağlık vb. gibi alanlarda bilgisayar oldukça büyük bir ihtiyaç olmuştur. Olmazsa olmaz haline gelen bilgisayarın kendini en çok gösterdiği yerlerden biri de tanıtım ve reklam konusunda hizmet veren grafik tasarımdır.Grafik tasarımda bilgisayar çok uzun zamandır kullanılmaktadır. Bilgisayarın son yirmi yıldır, grafik tasarıma üst düzeyde destek verdiğini söyleyebiliriz, Yazılım şirketleri bilgisayarda tasarım yapılması konusunda birçok yazılım programını kullanıma sunmuştur. Bunlardan biriside Photoshop'tur. Photoshop, baskı ve web tasarımlarında çok kullanılan bir programdır. Dünyadaki bütün tasarım şirketlerinde Photoshop'un kullanıldığını söyleyebiliriz. Türkiye'de de Photoshop programı, tasarım sektöründe çok yaygındır. Genellikle Türkiye'deki Güzel Sanatlar Fakülteleri grafik tasarımcılar yetiştirmektedir. Aynı zamanda Resim-İş öğretmenliği hakkını kazanan ancak ataması yapılmayan öğrencilerinde alternatif sektör olarak grafik tasarımı tercih ettiğini söylemek mümkündür. Bu durumun, öğrencileri tasarım programlarını öğrenmeye teşvik ettiğini söyleyebiliriz. Bunların başında da Photoshop gelmektedir. Fakat bu programın düzenli bir şekilde ders müfredatı içerisinde öğretildiğini söylemek pek mümkün değildir. Grafik Anasanat derslerine giren öğretim elemanlarının grafik tasarım konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ama kendi alanlarını ilgilendiren tasarım programları hakkındaki bilgilerinin yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Bu konudaki eksiklik kendini göstermektedir.Bizim bu çalışmadaki amacımız; bu eksikliğin giderilmesi için CD ortamında hazırlanmış derslerle Photoshop'un öğrencilere öğretilmesini sağlamaktır. Bu sebeple Photoshop'un, öğretici faktörü olmadan bilgisayarda CD ile öğretilip öğretilemeyeceğini değerlendirmeye çalıştık. Bu genel amaç doğrultusunda alt amaçlar oluşturduk.Bu çalışmada nicel araştırma ile deneysel yöntemi kullandık. Çalışmanın genel evrenini Türkiye'deki Resim-iş Öğretmenliği, 2. Sınıf grafik öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma evrenini Gazi Üniversitesi Resim Bölümü, örneklemini ise, Gazi Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği 2. Sınıf grafik öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmaya kontrol ve deney grubu şeklinde iki grupla başladık. Photoshop programını, deney grubuna BDE'de CD ile gösterdik. Kontrol grubuna ise Photoshop'u geleneksel öğretim yöntemi ile öğretmeye çalıştık. Altı haftalık öğretim süresi belirledik. Haftada 4 saat olmak üzere toplamda 36 saat uygulama yaptık. Daha sonra alt amaçlar doğrultusunda hazırlamış olduğumuz görüşme formunu öğrencilere yazılı olarak sunduk ve yazılı olarak aynı şekilde cevap aldık. Öğrencilerin vermiş olduğu cevapları exell programında tablolara dönüştürdük. Frekanslarına göre yüzdelik değerlerini aldık ve bu değerlerden bulgulara ulaştık.Bulgular ve yorum kısmında elde ettiğimiz veriler doğrultusunda BDE'de CD ile öğretimin öğrenciler üzerinde çok fazla etkili olmadığını, öğrencilerin amaçladığımız şekilde öğretici faktörü olmadan öğrenmeyi tam ve doğru şekilde gerçekleştiremediği sonucuna ulaştığımızı söyleyebiliriz. Bununla birlikte öğrencilerin tam donanımlı ve her öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde uzun süreli bir öğrenmeye tabi tutulması gerektiği sonucuna ulaştığımızı söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the first period of the 21st century in which we are experiencing the computer age, computer has become a great need in the areas like production, communication and health. One of the areas the computer shows itself as a prerequsite means is the field of graphic design which serves the presentation and advertisement areas.Computer has been used in graphic design for a long time. It can be said that computer has been serving graphic design for over twenty years. Software companies have presented a lot of software programmes to help in the subject of design on computer. Photoshop is one these. Photoshop is a programme which is densely used in print and web designs. We can say that photoshop is being used in all design companies all over the world. Photoshop programme is also widely used in Turkey in the design sector. Graphic designers are mostly educated at the Faculties of Fine Arts in Turkey. At the same time the graduates of Arts who have deserved to be teachers but haven?t been appointed yet also prefer graphic design as an alteranative sector. This condition leads those students to learn design programmes. However, it is not possible to say that this programme takes enough place in the education curricula. The instructors who are engaged in Graphic art classes have necessary information background. But their knowledge of graphic design related to their own field is not enough.By this study, in order to fill this gap, we aim to teach the students the photoshop through lessons prepared on CDs. We tried to evaluate if photoshop could be taught with the help of CVDs on computers with no need to instructors. We determined some substitute objectives in line with this general aim.In this study we used quantitive research and experimental method. The overall field of the study is based on 2nd grade Graphic students of Department of Arts in Turkey. The reserch field is based on the Arts Department of Gazi University and the study group consisted of 2nd grade Graphic students of Department of Art Teacher of Gazi University. We started the study with two groups: one was an experimental group and the other was a control group. We showed the photoshop programme to the experimental group with CD on BDE. We tried to teach the photoshop to the control group through traditional method. We determined a six-week tuition period. We made a 36 hour practice with a four hour a week programme. Later on, we handed in the students a written interwiev form prepared with reference to our substitute objectives and got their replies. We made the responses of the students into a table via exell programme. We took the percentages according to the frequencies and we reached some findings through these percentages.With reference to data we had in findings and interpretation part of the interwiev we concluded that the tuition with CD on BDE has not been efficient enough and the students have not been able to learn without an instructor as we had assumed to be. However, we have been convinced that the students must be subject to long term tuition programmes with every student supported with a single computer.