Düşük sıcaklığın Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) dişi pup ve erginlerinin total lipid, total yağ asidi ve yağ asidi bileşimlerine etkileri
The Effects of low temperature on the total lipid total fatty acids and fatty acid composition in female pupae and adults of pimpla turionellae L. (Hymenoptera:Ichneumonidae)
  1. Tez No: 25366
  2. Yazar: Z. ÜLYA NURULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, laboratuvar şartlarında doğal konak Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) puplan üzerinde yetiştirilen Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae)' nın dişi pup ve erginlerinin total lipid, total yağ asidi ve yağ asidi bileşimine düşük sıcaklığın (+4 °C ) etkileri araştırılmıştır. Pimpla turionellae ' nın 3, 7, 15, 30, 45 ve 60 gün süreler ile düşük sıcaklığa mâruz bırakılan dişi pup ve erginlerinin 3, 7 ve 15 günlük düşük sıcaklığa karşı dirençlerinin yüksek olduğu, 45 ve 60 günlük düşük sıcaklığa karşı direnç gösteremeyip öldükleri tesbit edilmiştir. 30 günlük düşük sıcaklık uygulamasında yaşama oranı dişi puplarda %100, ergin dişilerde %60 olarak bulunmuştur. Uzun süreli düşük sıcaklık uygulaması dişi pup ve erginlerde ağırlık kaybına neden olmuş, fakat total lipid yüzdelerini etkilememiştir. Aynı şekilde, ergin dişilerin total yağ asidi ve total lipide göre total yağ asidi yüzdelerinde önemli bir değişiklik tesbit edilmemiş, fakat bu yüzdeler dişi puplarda önemli derecede azalmıştır. Düşük sıcaklığa mâruz bırakılan P. turionellae dişi pup ve erginlerinin yağ asidi bileşiminde süreye bağlı olarak önemli değişiklikler meydana gelmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hymenoptera, Ichneumonidae, Pimpla turionellae, düşük sıcaklık, total lipid, total yağ asidi, yağ asidi bileşimi. iii
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of low temperature (+4 °C) on total lipid, total fatty acid and fatty acid composition of female pupae and adults of Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) which reared on natural host Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) in laboratory conditions were investigated. It was found that, the resistance to low temperature for 3, 7 and 15 day periods of female pupae and adults of Pimpla turionellae, which were exposed to low tem perature for 3, 7, 15, 30, 45, and 60 day periods, was high, they could not resist to low temperature of 45 and 60 day periods, and were died. Ratio of viability to 30 day period of low temperature acclimation was found 100% for female pupae and 60% for adult female. Low temperature acclimation for longtime period, caused lossing of weight of female pupae and adults, but did not effect the ratio of total lipid. At the same time, there were no significant differences on the ratio of total fatty acid and total fatty acid to total lipid of female adults, but these ratios of female pupae were reduced sig nificantly. Fatty acid compositions of female pupae and adults of Pimpla turionellae which exposed to low temperature were changed significantly by the time. KEY WORDS: Hymenoptera, Ichneumonidae, Pimpla turionellae, low temperature, total lipid, total fatty acid, fatty acid composition. iv