Kentleşme sürecinde aile yapısındaki değişim (Maltepe örneği)
Change in family structure in the process of urbanization (Example of Maltepe)
- Tez No: 253677
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma kentleşme sürecinin bugünün aile yapısına neler kattığını ve nasıl değişikliklere uğrattığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bundan hareketle İstanbul ilinin Maltepe ilçesine bağlı Esenkent Mahallesi'nde 3 cadde ve 27 sokağında 200 kişiyle yüzyüze görüşme yapılarak anket uygulanmıştır.Elde edilen veriler sonucu bu mahallede kentleşme sürecinin daha hızlı geliştiğinin ve deneklerin kentlileşmeye artık daha kolay uyum sağladıkları görülmüştür.Gecekonduların ortaya çıkışı her ne kadar kentleşmeye katkı sağlamasa da apartman yapılaşmasına geçildikten sonra bu sürecin daha hızlı olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla beraber aile yapılarında değişiklik olup yavaş yavaş kentli insan özelliklerini taşımaya başladıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research?s purpose is to study the changes and effects between urbanization duration and the clasical family type.The purpose of the poll is to indicate the contributions and the variations which effects the family life.Due to these researchs a suurvey is held in 3 avenues and 27 streets in the district of Esenkent, country Maltepe in İstanbul city with 200 subjects interwiewing tete-a-tete.According to the daatum gained urbanization in these parts of the city, processing very quickly and it is seen that the subjects of the survey adapted themselves to the city life easily.Although the slums are serious obstacles against urbanization, cliff dewelling overcome the shanty effect and the process living in the apartments quickly changed the mentality living n slums.On the otherside the family abilition change very slowly on the contrary of the city-life. They slowly gain the citizenship nature.