Para politikasının yürütülmesinde merkez bankasının etkinliği, bağımsızlığı ve kredibilite sorunu
- Tez No: 61297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Son yıllarda Merkez Bankası üzerine yapılan çalışmalar merkez bankalarının para po litikasının etkinliği ve bağımsızlığı arasındaki ilişkiyi test etmeye yönelik çalışmalardır. Ge nel kabul gören görüş, bağımsız merkez bankasının ekonomik istikrarı sağlamada da etkin olduğu yönündedir. Merkez Bankası Bağımsızlığı konusunda temelde iki ayrım vardır. Birincisi, Merkez Bankası'nm politik bağımsızlığı, ki bu para politikası hedeflerini hükümetin etkilerinden u- zak olarak belirleyebilmesidir. İkincisi ise, ekonomik bağımsızlıktır. Bunun sonucu olarak da bir sınırlama olmaksızın para politikası araçlarını kullanabilmesidir. Bu da para politikasının etkinliğini arttırır. Ancak Merkez Bankası'nm bağımsızlığı onun güvenilirliğini garanti etme yebilir. Oysa Merkez Bankası güvenilirliğini sağlayamadığı sürece bağımsızlığının derecesi düşecektir. Bu çalışmada, Merkez Bankası'nm para politikasını uygularken bağımsızlığının ve kredibilitesinin ekonomik etkileri incelenmiştir.ABSTRACT Recent studies on Central Bank has primarily focused on examining the relationship between central bank independence and effectiveness of the monetary policies. It is widely beleived that independence of a central bank would contibute to economic efficiency. Central banks independence can be described in two ways. One is the political independence which can be described as its ability to establish monetary targets without any government intervention. Second is the economic independence that gives Central banks the freedom of using monetary instruments which improves the efficiency of the economic policies. Nevertheless, independence of a central bank may not guarantee its credibility. The degree of its independence would decrease, unless that central bank could establish a solid trust in the economy. In this paper, we try to examine the economic effects of the independence and the credibility of central banks.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent studies on Central Bank has primarily focused on examining the relationship between central bank independence and effectiveness of the monetary policies. It is widely beleived that independence of a central bank would contibute to economic efficiency. Central banks independence can be described in two ways. One is the political independence which can be described as its ability to establish monetary targets without any government intervention. Second is the economic independence that gives Central banks the freedom of using monetary instruments which improves the efficiency of the economic policies. Nevertheless, independence of a central bank may not guarantee its credibility. The degree of its independence would decrease, unless that central bank could establish a solid trust in the economy. In this paper, we try to examine the economic effects of the independence and the credibility of central banks.