Post-endüstriyel dönüşüm sürecinin çalışma etiğine etkileri
The effects of post-industrial transformation process on the work ethic
  1. Tez No: 253736
  2. Yazar: ÇAĞLAR SAPMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SAPANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın anlamı çağlar boyunca değişmiştir. Endüstri Devrimi sonrasında çalışma etiği kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram; dini temel alan, endüstri toplumunun emrettiği çalışmaya bağlılığı içeren ve toplumsallaşmayla öğrenilen bir kavramdır.1970'li yıllarla birlikte endüstri toplumu post-endüstriyel topluma dönüşmüştür. Bu süreçte yaşanan en önemli değişim hizmetler sektörünün genişlemesi olmuştur. Istihdamın yapısı bu yıllarda küreselleşme ve post-fordizm gibi diğer dinamiklerden etkilenmiştir. Atipik ve kısmi süreli istihdam bireyler arasında çalışmaya verilen değeri de etkilemiştir. Tüketim toplumlarında bireylerin kendilerini ürettikleriyle ya da işleriyle değil tükettikleriyle tanımladıkları iddia edilmektedir. Bu çalışmada, çalışmanın çağlar boyunca değişen anlamı incelenecek, çalışma etiği ve post-endüstriyel toplum açıklanacak ve post-endüstriyel dönüşüm sürecinin çalışma etiğine etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The meaning of work has been changed through the ages. After the Industrial Revolution the work ethic concept appeared. This concept includes; religious basis, work commitment ordered by industrial society and learned by socialization.Through the 1970?s industrial society has been transformed to post-industrial society. In this process the most important change has been the expansion of services sector. In these years the structure of employement is affected by other dynamics like globalisation and postfordism. Atypical and part-time employement influenced the value of work between the individuals. It is claimed that in the consumer societes individuals identify themselves by what they consume, not by what they produce or by their jobs. In this study, varying meaning of work through the ages will be analyzed, the meaning of work ethic and post-industrial society will be explained and the effects of post-industrial transformation process on the work ethic will be researched.