Malezya sigortacılık sektörünün incelenmesi ve ekonomik büyümeye etkileri
Malaysian insurance sector's analysis and effects to economic growth
  1. Tez No: 253783
  2. Yazar: GÖRKEM KAVÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Malezya, Güneydoğu Asya Ülkeleri arasında ekonomik büyüklük olarak önde gelenülkelerden biridir. Bağımsızlığını kazandığı 1957 yılından günümüze kadarki süreçteekonomik büyüme ve kalkınma yönünden büyük bir aşama kaydetmiştir.Bu gelişim esnasında sadece sanayi kolları değil aynı zamanda hizmet sektörü debüyümüş ve hizmet sektörünün içinde yer alan sigortacılık faaliyetleri de önemini giderekarttırmıştır. Malezya sigortacılık sektörünün en önemli özelliği ise sadece bilinen sigortacılıkuygulamalarını değil ayrıca İslami sigortacılık ya da daha sık kullanılan ismi ile takafulsigortacılık faaliyetlerini de kapsamasıdır. Gelişmiş ülkelerin sigortacılık sektörlerine kıyaslagenel ekonomik yapı içinde kısıtlı bir yapı arz etmesine rağmen sigortalılara farklı türdetasarruf değerlendirme fırsatları sunması ve sigortalanma ihtiyaçlarının giderilmesindesigortalıların inançlarını da göz önünde bulundurması sebebiyle sektör farklı bir yapı ortayakoymaktadır.Bu çalışmada, Malezya sigortacılık sektörünün yapısal olarak klasik ve de takafulsigortacılık faaliyelerini bir arada bulundurması sebebiyle her iki uygulamanın ekonomikyapısı ayrı ayrı incelenmekte ve ayrıca benzer ve farklı yönleri itibariyle de karşılaştırımayapılmaktadır. Ayrıca Malezya sigortacılık sektörünün gelişimi esnasında genel ekonomikyapı ile olan karşılıklı ilişkisi de değerlendirilmeye çalışılmakta ve böylelikle de sigortacılıksektörü ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin tespiti ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Malaysia is one of the leading economies amongst the Southeast Asian countries aseconomic size. Since its independence in 1957 to present, Malaysia has set out a remarkableprogress in terms of economic growth and development.During this development, not only industrial sectors but also services sector grew andinsurance activities which is a part of services sector, has shown a progressive evaluation. Themost important characteristic of the Malaysian Insurance Sector is existence of takafulinsurance along with conventional insurance activities. When compared with the insurancesectors of developed countries?, insurance activities in Malaysia have a limited contribution tothe overall economic structure though it reveals a divergent structure with the different typesof insurance saving opportunities and it takes insured?s beliefs into account.In this study, Conventional and Takaful Insurance are examined individually andalso similar and different aspects are compared with each other because of the MalaysiaInsurance Sector contains both applications. In addition to this, the correlative relationshipbetween the development of insurance sector and the overall economic structure is evaluatedand thus it is aimed to detect the relationship between insurance sector and economic growth.