Cumhuriyet Dönemi'nden günümüze Ortaöğretim Kurumlarında müzik derslerinde okutulan müzik kitapları üzerine istatistiki ve grafiksel incelemeler
Statistic and grafical analyzings of the music books studied in the secondary schools from the period of republic to present day
  1. Tez No: 253850
  2. Yazar: AYKUT ARİF EKŞİNOZLUGİL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CİHANGİR TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet'in kurulduğu yıllardan günümüze kadar geçen sürede okul müzik eğitimi için yazılmış olan kitaplarda yer alan şarkılar üzerine bir tarama yapılmıştır. Bu amaçla inceleme kapsamına giren tekrarları ile birlikte 4265, tekrarsız 2352 okul şarkısının taraması yapılmıştır. Öncelikle Cumhuriyet' ten sonra her onlu yılda yazılan müzik kitapları tespit edilmiş, bu kitaplarda bulunan şarkıların konuları o yıllarda ülkenin içinde bulunduğu sosyolojik ortamla da karşılaştırılmıştır. Bunun yanında 30 okul şarkısı bestecisi incelenmiştir. Öncelikle bestecilerin özgeçmişleri ele alınmış, sonra şarkıları analiz edilmiştir. Bestecilerin şarkılarının konuları, şarkılarda kullandıkları majör, minör, modal, makam dizileri tespit edilmiştir. Yine bestecilerin şarkılarında kullandıkları ölçüler ve ses sahası tespit edilmiştir. Son bölümde ise bu dizileri hangi bestecilerin tercih ettiği ve bu dizileri kullanan şarkıların hangi konuları işlediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a research has been carried out on the songs that are in the books which have been written for the theaching of music at schools since the establishment of the Republic. With this purpose, 4265 songs with repetitions and 2352 songs without repetitions heve been examined in the study. First of all, the music books written at every decade after 1923 have been identified, the subject of the songs in these books are compared to the sociological developments of the country during those years. Despite these 30 schools composers of the songs have been identified. At first, the CVs of these composers have been dealt with, then their songs have been analyzed in terms of the subject and scales ( diatonic, modal or makam ) and ranges. In the last chapter, it has been identified that which composers have preferred these scales and which subject are carried out in the songs that have used these scales.