Görsel sanat eğitimi veren orta öğretim kurumlarının üniversiteye giriş tercih ve başarılarının belirlenmesi üzerine Kütahya ilinde bir araştırma
Determining the prefences and achievement of educational inititutions for visual arts on university entrance exams: A survey in Kütahya
  1. Tez No: 231249
  2. Yazar: FİSUN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Resim, Anadolu Meslek Liseleri Grafik ve Seramik Alanları'ndan mezun olan öğrencilerin sanat eğitimi veren yükseköğretim kurumlarına giriş tercihleri ile başarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ve varsa bu farklılıkların sebeplerini incelemektir.Araştırma tarama modelinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri ile Anadolu Meslek ve Meslek Liseleri mezunu 182 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada evrene ulaşma güçlüğü olmadığından örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Anketlerin dağıtılması sonucunda araştırma evreninin %52.74'den kullanılabilir veriler elde edilmiştir.Araştırmanın birinci bölümünde ilk olarak sanat eğitimi kavramı ele alınmış, daha sonra gerekliliği, işlevleri ve türleri incelendikten sonra Avrupa'da sanat eğitimi ve Cumhuriyet dönemi öncesi ve Cumhuriyet'ten günümüze Türkiye'de sanat eğitimi, tarihi süreç içerisinde incelenmiştir. Sanat eğitiminin tarihçesi incelenirken, eğitim sistemlerinde bıraktıkları olumlu etkiler nedeniyle Avrupa'da Bauhaus, Türkiye'de ise Köy Enstitüleri'ne ayrıntılı olarak yer verilmiştir.İkinci bölümde, Türkiye'de genel olarak ortaöğretim düzeyindeki sanat eğitimi incelenerek sanat eğitimi veren orta öğretim kurumlarından Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri ile Anadolu Meslek ve Meslek Liseleri, kuruluş amaçları, ders programları ve ilgili alanlar açısından değerlendirilerek bu bölümlerden mezun olan öğrencilerin yükseköğretime giriş şartları incelenmiştir.Uygulamadan oluşan üçüncü bölümde ise Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenim gören ve Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri ile Anadolu Meslek ve Meslek Liseleri'nden mezun olan öğrencilere yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket uygulanmıştır. Mezun oldukları ortaöğretim kurumunun yükseköğretimdeki etkisini ölçme amaçlı hazırlanan anket çalışması SPSS 13.0 for Windows paket programına girilerek, sonucunda elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirmeye alınmış ve ortaya çıkan sonuçlar Ki-Kare ve faktör analizleri ile literatür taramaları doğrultusunda değerlendirme ve öneri kısımları oluşturulmuştur. Araştırmaya yönelik tüm istatistiksel çözümlemelerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Sonuç olarak, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri öğrencilerinin Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi öğrencilerine göre ortaöğretim düzeyinde aldıkları eğitimi yükseköğretime hazırlama konusunda daha yeterli buldukları tespit edilmiştir. Anadolu Meslek ve Meslek Liseleri'nin yükseköğretimdeki başarı oranlarının artmasında rol oynayan atölye ortamlarının verimli kullanılması, öğrencilere öğrenim gördükleri alanların bir meslek kadar sanat alanı da olduğunun bilincinin verilmesi, Anadolu Meslek ve Meslek Liseleri'nin giriş kabulünde özel yetenek sınavı uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether a meaningful difference exists between the success and the university enterance exam of students graduating from the specialized art schools at high school level. The study conducted on painting students of Anatolian Fine Arts High Schools and Grafik Arts and Ceramic students of Vocational High Schools.The scooping methology is applied in the study. The universe of the study consists of 182 students, who are graduated from Anatolian Fine Arts High Schools and Vocational, and Anatolian Vocational High School students, currently enrolled in the Dumlupinar University?s Faculty of Fine Arts. Since the whole universe is reachable, no sampling procedure is applied. The questionnaire distribution showed that 52.74% of survey results were useful.At the beginning of the first part, the concept of art education, the necessity of art education and its functions are discussed. In addition, art education in Europe and Turkey under both pre-Republican and post-Republican eras are examined. In this historical perspective, because of their positive effects on educational system, Bauhaus of Europe and Village Institutions of Turkey are investigated in detail.The second section provides an examination of high school level art education institutions of Turkey. At this regard, Anatolian Fine Arts High Schools and Vocational, and Anatolian Vocational High Schools are investigated with respect to the purposes of their foundations, their course contents, and the conditions their graduated students facing at higher education enterance.The last section of the study provides the results of an application conducted by a survey on students of the Faculty of Fine Arts at Dumlupinar University. The purpose of the survey is to evaluate the effect of high school types on higher education. In order to do this, the SPSS 13.0 software is used. The analysis of chi-square and factor methods are performed for evaluation and predictions. The significance level of 0.05 chosen for statistical analysis.As a result of the analysis, graduates of Anatolian Fine Arts High Schools consider that their high school education is more effective in their higher education preparations compared to both Vocational and Anatolian Vocational High School graduates. In order to foster the latter ones? performance during their higher education especically in workshops, it can be suggested that students should be donated with the perception of regarding their field as an art as well as a vocation. Finally, it may be better to implement a special skill test in entering these schools.