Çin 'in Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğinin Dünya ekonomisi üzerindeki etkileri
Effects of China's membership to World Trade Organization on the World economy
  1. Tez No: 253895
  2. Yazar: SABRİ LEVENT ÖZÇENGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda en çok tartışılan konulardan biri olan Çin ekonomisinin sahip olduğu ekonomik performans incelendiğinde, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğu görülmektedir. Çin'de sosyalist market ekonomisi hakimdir. Çin, 11 Kasım 2001 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü sistemine dahil olmuştur. Böylece, dünya ekonomik sistemine uyum çabaları sonuç vermiştir. Reformlar ile sağlanan dış ticaret rekabet avantajı, dünya ekonomileri için hem fırsat, hem de uluslararası ticarette birtakım tehditler yaratmıştır. Bu nedenle Çin günümüzde , uluslararası ticarette önemli gündem konularından biri olmuştur. Bu çalışmada Çin'in ekonomik gelişiminden, dünya ile ticari ilişkilerinden ve dünya ekonomisi üzerindeki etkilerinden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
When we analysis the economic performance of China, one of the most debated subject in the last years, it is seen that Chinese economy has been the fastest-growing economics in the world. When we compare the economic performance of China in last two decades with the other world economies, China is highly drawing attention. China adapted the concept of socialist market economy. On 11th of November 2001, China was participated World Trade Organization. Consequently, China got the results of efforts to adaptation with world economic system. Together with the reforms, China had some advantages in the foreign trade which also brought advantages and threats for other world economies. That is why China is one of the most important topics in foreign trade. In this study, Chinese economic development, trade relations and effects on the other world economies will be mentioned.