Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği ve Türkiye üzerine etkileri
Russian accessesion to World Trade Organization and effects on Turkey
  1. Tez No: 357594
  2. Yazar: ŞEYDA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada II. Dünya Savaşı sonrası büyük bir ekonomik kriz yaşayan dünya ekonomisinin kalkınması ve dünya genelinde barışın daimi kılınması amaçlarının bir parçası olarak kurulmuş ve bugün dünya ticaretine yön veren Dünya Ticaret Örgütüne katılan Rusya'nın DTÖ katılımını inceleyerek katılımın Rusya ekonomisi ve Rusya'nın Türkiye ile olan ekonomik ilişkileri üzerine muhtemel etkileri değerlendirilmektedir. Birinci bölümde DTÖ?nün kurulmasına etken olan ekonomik çıkar nedenli dünya savaşlarına değinilerek, DTÖ?nün kuruş amaçları, ilkeleri ve DTÖ kuruluş aşamaları özetlenmektedir. Çin?in DTÖ üyeliği sonrası yaşanan ekonomik gelişmeler belirtilerek, DTÖ üyeliğinin önemi vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, Rus ekonomisinin tarihsel gelişimi, mevcut temel verileri ayrıntılı olarak açıklanmakta, ekonomik olarak güçlü ve zayıf olduğu noktalar açıklanarak, ürün bazında ve hacimsel olarak üretim, ihracat, ithalat verileri ve ekonomik ilişki içinde bulunduğu ülkeler belirtilmektedir. Özellikle ekonomik büyüme ve gelir artışına önemli etkileri olan Rusya?ya yapılan doğrudan yabancı yatırımlar detaylı olarak incelenmektedir. Rusya?nın son yirmi yılda gerçekleştirdiği ekonomik değişimde küresel ekonomi ile bütünleşmesinin önemli bir etken olduğu savunulmuştur. Üçüncü bölümde üyelik anlaşmasının bir parçası olarak Rusya tarafından yapılan önemli taahhütler sıralanarak, bu taahhütlerin sektör ve ürün bazında olası sonuçları Çin örnekleriyle desteklenerek belirtilmiştir. Üçüncü bölüm sonunda katılımın Rus ekonomisi üzerindeki muhtemel etkileri açıklanmaktadır. Doğrudan yabancı yatırım akışlarının artmasının sonuçlarının en çok ticari hizmetler ve perakende sektöründe hissedileceği görüşü savunulmaktadır. Dördüncü bölümde, Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihçesi, ekonomik işbirliği ve anlaşmalarına değinilmiş, mal ve hizmetlerdeki mevcut ticaretimizin durumu ve DTÖ üyeliğinin olası etkileri detaylı olarak açıklanmıştır. Sonuç bölümünde Rusya?nın DTÖ üyeliğinin Türkiye ekonomisi üzerine olumlu etkilerde bulunacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the participation of Russia in the WTO, which had been established as a part of realizing the aims of the development of the world economy that had been collapsed after World War II and making permanent peace in the world and that today it directs the world trade and we evaluate the Russian economy and the possible influences of it on the economic relations Russia has got with Turkey. In the first section, the world wars with causes of economic interest which are factors for the foundation of WTO are referred to and the foundation aims of WTO, principles and the foundation stages of WTO are summarized. The economic developments experienced in China after WTO membership, are specified and the importance of the WTO membership is emphasized. In the second section, the historical development of the Russian economy, current basic data are explained in detail, the strong and weak points of it economical point of view are indicated, production, export, import data based on the product and volume and the countries it has economic relationship, are stated. Especially, the direct foreign investments made to Russia that has important effects to economic development and revenue growth, are examined in detail. It is argued to be an important factor of Russia being integrated with the global economy in the economic change it realized within the last twenty years. In the third section, important undertakings performed by Russia, are listed as a part of the membership agreement, the possible results of these undertakings according to the sector and product basis are pointed out by supporting with the examples of China. The opinion that the outcomes of increasing the direct foreign investment flow would be felt in the retail sector is justified at the most. In the fourth section, the history of Turkey ? Russia relations, economic cooperation and agreements are referred to, the state of our current trade in goods and services and the possible effects of WTO membership are explained in detail. In the final section, it is foreseen that WTO membership of Russia would positive effects on the Turkish economy.